KAMENY CH - P

21.04.2011 08:11

CHALCEDON

Barva : bílá, šedá, šedomodrá, světle modrá, zelená, hnědá, červená, černá
Zabarvením a vlivem inkluzí dosahuje chalcedon nejrůznějších podob a takto i synonym. Kámen lásky, symbolem moci, jako talisman chránil před hněvem a melancholií.
Modrobílý chalcedon ovlivňuje centrum hrdla. Jeho mírná vibrace má značně uklidňující vliv na naší mysl a pocity. Je balzámem na přepjaté nervy, pocity neklidu a citová vzrušení. Zejména v těžkých dobách tiší beznaděj a posiluje víru v lepší zítřek. Učí nás brát život se vším všudy jaký je a nezatěžovat se malichernými starostmi. Aktivuje smysly a učí nás lehce a přirozeně žít. Je považován za kámen komunikace a kámen řečníků. Podporuje inspiraci v řeči, správnost a životnost vyjadřování. Držen v dlani pomáhá překonat ostych a trému.
Zdravotně, nošen kojícími matkami mezi prsy, podporuje tvorbu mléka. Zastavuje krvácení a mírní teploty, podporuje léčbu horní cest dýchacích a ovlivňuje štítnou žlázu v její regulaci látkové výměny. Snižuje krevní tlak a pomáhá při diabetes, tlumí citlivost ke změnám počasí. Posiluje celkově imunitní systém.
Růžový chalcedon podporuje srdečnost, přátelskost a družnost. Povzbuzuje potřebu pomáhat potřebným v nouzi jak materiálně, tak i soucitem a dobrým slovem. Pomáhá nám opět nalézt ztracenou sebedůvěru a důvěru v okolí, které nás nějakým způsobem zklamalo.
Zelený chalcedon zabarvený chromem, pomáhá rychleji překonat citová trápení, žal, mrzutost všeho druhu.
Hnědé a červené chalcedony posilují vitalitu, flexibilitu, sounáležitost s Matkou Zemí a jejími projevy. Probouzejí energii a podporují vytrvalost v úsilí dosáhnout vytýčených cílů. Podporují srážlivost krve.
Chalcedon s inkluzemi mědi je kamenem klidu, tolerance, harmonie, mírní záněty a plísňová onemocnění ženských pohlavních orgánů a střev.
Takzvaný Mechový achát aneb chalcedon bílých až modravých tónů, prorostlý zelenými dendrity, posiluje náš vztah k přírodě a pozornost k jejím cyklickým jevům. Ukazuje nám, že stejnými principy se ubírá i náš vlastní život. Oprošťuje nás od hluboce uložených obav a navyklých vzorů, které brání naší snaze objevovat nové cesty a obzory. Aktivuje naši inspiraci. Zdravotně podporuje funkci žláz a léčí jejich záněty. Urychluje léčbu infekčních onemocnění plic a dýchacích cest. Snižuje teploty a posiluje imunitní systém. Položen na víčkách navrací ostrost unaveným a nemocným očím.
Očista : Pod proudem vlažné vody a dostatečně dlouho na přímém slunci.

 

CHIASTOLIT

Chiastolit byl pro svůj kříž od pradávna uctíván a používán jako amulet. Symbol kříže má mnoho významů. Vertikální linie je Boží, intelektuální, pozitivní, aktivní, tzv. mužská. Zatímco linie horizontální je pozemská, racionálni, negativní, pasivní, tzv. ženská. Jako celek symbolizuje spojení protikladu, identitu člověka. Samotné tělo člověka je ve znamení kříže. Průsečík linií zase symbolizuje střed, naše srdce, centrum lásky.
Podle čínské symboliky kříž na čtvercovém půdorysu je znamení Země a společně s opsaným kruhem znamení Nebe. Po celý život nosíme v sobě kříž, od narození do smrti, protiklad dobra a zla, karmu, osud, který si vytváříme svým cítěním, svým myšlením, svými činy. Zdánlivá Boží nespravedlnost je jen naše vlastní vina, dluh, který musíme splácet. Jedině vlastní ego, je naší křížem. Tuto pravdu bychom si měli při meditaci s tímto kamenem uvědomit a obracet veškeré své úsilí k dobru. Prožít život v čistotě srdce a přes mnohé překážky a příkoří, přes vlastní slabost a pochybnosti, vytrvat v jednou nastoupené duchovní Cestě!
Gnosticky symbolizuje kříž také rovnováhu dokonalosti. To by mělo být naším pozitivním vzorem, radou jak žít. V jeho středu, oáze míru a blažeností, je vykoupení, nirvána, vysvobození z koloběhu života.
Chiastolit nám pomáhá uvědomit si vlastní identitu, životní poslání. Posiluje nás, přepadne-li nás slabost marnosti a beznaděje. Spolu s ním dojdeme klidu a míru duše, stavu, kde je naše pravé Já.
Zdravotně chiastolit podporuje pohybové ústrojí, zvláště vazivo, klouby a kosti, napravuje různá ochromení přechodného rázu a zpomaluje proces sklerózy multiplex. Posiluje spánek, hlavně v počáteční fázi. Při zchvácenosti a celkové únavě zapříčiněné stresem, pokládáme kámen na solar plexus, při revmatických bolestech a dně je pro kámen vhodnějším místem pupeční čakra.
Chiastolitová voda je výborná při únavě.
Očista : Přes noc ve sklenici vody, nebo několik minut pod tekoucí vlažnou vodou. Na slunci nabíjíme alespoň 2 hodiny.

 

CHRYZANTÉMOVÝ KÁMEN

Barva : šedá až černá barva s bílým květem chryzantémy
Chryzantémový kámen má svůj název podle jedinečného vzorku, který se opravdu podobá květům chryzantémy. Odborníci tvrdí, že obsahuje přes deset stopových prvků - například selen, stroncium, zlato, stříbro a bismut...Tomuto kameni se velmi podobá andezit - kámen s čínskými znaky.
Chryzantémový kámen je symbolem pravdy, cti harmonie a blahobytu. V čínské kultuře ztělesňuje chryzantéma dlouhověkost.
Probouzí naše životní poslání a dává nám potřebnou odvahu a výdrž na to, abychom šli za svým snem. Přináší nečekané příležitosti (štěstí), pokud se již vydáme po naší krásné cestičce k naplnění poslání. Pomáhá rozvíjet naše "vnitřní Já". Inspiruje a dodává sílu a taktéž přináší výsledky našeho snažení.

CHRYZOBERYL

Žlutý až zelený, modrý.
Podporuje trpělivost, snášenlivost, pochopení, léčí deprese, staré citové rány, harmonizuje tělesnou a duševní stránku, napomáhá přitahovat pozornost a přízeň okolí, přináší štěstí.
Léčí problémy štítné žlázy, hlasivek, bolesti zad a křeče.
Nápomocen je při překotném nebo předčasném porodu, operacích ženských orgánů i při nepravidelné menstruaci.
Zkrášluje pokožku a pleť

 

CHRYZOPRAS

Receptivní kámen, přiřazen planetě Venuši a elementu země. Je kamenem, jenž pozvedává emoce, poskytuje naději, uklidňuje, přináší potěšení, úspěch v nových podnicích, nové přátele, přitahuje peníze, odstraňuje závist, sobectví, napětí a stres. Pomáhá odpouštět, přijímat sám sebe i druhé, přináší rovnováhu mezi ideály a skutečnosti, zabraňuje ukvapenému jednání. Zahání tíseň, předchází nočním můrám, hlavně u dětí, dodává pocit bezpečí, důvěry a jistoty, ochraňuje. Nabíjí srdeční a křížovou čakru.

 

CHRYZOKOL

Receptivní kámen, přiřazen planetě Venuši a elementu vody. Je kamenem klidu, tiší emoce, poskytuje sílu rozvážnosti, pozvedává moudrost, přitahuje lásku a upevňuje vztahy, hojí bolesti srdce a na úrovni srdeční čakry zvyšuje schopnost milovat, má očistný vliv, vyhání veškeré negativní energie. Z čakry solar plexu odstraňuje negativní emoce (např. pocit viny), pomáhá při meditacích, zlepšuje komunikaci, ale také rozpozná, kdy je lepší mlčet. Přeměňuje destruktivní citové naprogramování v pravý opak.

 

JADEIT/NEFRIT

Receptivní kámen, přiřazen planetě Venuši a elementu vody. Je starodávným, posvátným kamenem Dálného východu, jenž přitahuje lásku, má sílu prodlužovat život, přitahuje peníze, dodává prosperující energii při obchodních jednáních, pozvedává moudrost ducha, chrání před neštěstími a nehodami, pomáhá předcházet nemocem a zdravotním obtížím. Je symbolem čistoty a vyrovnanosti, přináší do života harmonii, štěstí a přátelství. Uvolňuje emoce a podrážděnost, uklidňuje mysl. Jako kámen snů, položen na čele, přináší sny nahlížející do hloubky našeho nitra.

 

JANTAR

Náleží projektivní energii, elementu ohně a planetě Slunce. Velmi silný uzdravující a ochranný kámen. Pohlcuje negativitu a nastoluje rovnováhu. V dřívějších dobách se často užíval k různým rituálům. Pomáhá s trpělivostí a rozhodováním. Zvyšuje důvěru. Osamělým lidem přitahuje přátele a partnera. Zvyšuje přirozenou krásu nositele. Chrání děti. Uzemňuje, čistí čakry. Pomáhá při naplňování našich tužeb. Podporuje klid. Stimuluje paměť.

 

 

JASPIS

Barva - červenohnědá, červenofialová, žlutá, zelená, hnědá, béžová, šedá, bílá
Pro svoji dostupnost a širokou škálu zemitých barev byl jaspis odedávna používán na výrobu ozdobných šperků, předmětů a pečetítek. Byla mu připisována magická síla, chránil před duchovními nástrahami z onoho světa.
Nejznámější je jaspis červený - nositel vitální životodárné energie. Byl označován za Matku všech kamenů. Jeho zemitá barva aktivuje naši sílu, vůli, odvahu a vytrvalost. Symbolizuje elementární sílu, moudrost a trpělivou, všechápající lásku Země. Jeho prostá, hutná vibrace a očistná energie nás vede k nezištnosti a skromnosti, soucitu a pochopení, k touze činit dobro.
Zdravotně má červený jaspis širokou škálu léčebných vlastností. V centru srdce posiluje krevní oběh, v pupečním centru a v centru vitality (2. čakra) - nejlépe společně s křišťálem a magnezitem - léčí žaludeční a zažívací potíže, ulehčuje při nadýmání a zácpě. Aktivuje činnost jater, žlučníku, sleziny a slinivky břišní. V centru vitality a přímo na postižených místech ovlivňuje léčbu ledvin a močového měchýře, usnadňuje vyplavování ledvinových písků a kamenů. V centru základní čakry vyplavuje aktivuje sexuální pud a léčí problémy potence a plodnosti. Pomáhá při nepravidelné a bolestivé menstruaci a podporuje rychlý, nekomplikovaný porod. Pozitivně ovlivňuje stavbu krve, tiší krvácení a pomáhá při hemeroidech. Podle tradice je účinným prostředkem při epileptických záchvatech a dně.
Podobně jako v u jiných kamenů je i tady doporučováno pití jaspisové vody, kterou po douškách užíváme na lačný žaludek. Celkově zbavuje organismus jedovatých zplodin a odpadních látek.
Zelený jaspis především kamenem srdečního centra, souznění s přírodou, sladění našich pocitů a našeho konání s jejími prostými a neměnnými pravidly. V centru hrdla aktivuje chuťové receptory, v centru solaru snižuje zvýšenou kyselost.
Žlutý jaspis oceníme zdravotně při problémech trávicího traktu, při střevních chorobách, zácpě a žaludečních vředech. Povzbuzuje činnost jater, žlučníku, slinivky, pomáhá při slabostech močového měchýře a aktivuje thymus, zjemňuje čich a posiluje imunitní systém.
Pestrý a brekciový jaspis je to kámen kreativity a a fantazie. Pomáhá proměnit ideje ve skutek.
Obrazový nebo-li krajinný jaspis
Jaspis piccaso
Pop jaspis
Mookait cihlově červené až tmavohnědé barvy, proložené žlutými a mléčně bílými neohraničenými pruhy,připomíná černou kávu s nerozpuštěnou šlehačkou (jediným místem západní Austrálie). Pomáhá nalézt vnitřní klid a rovnováhu, skloubit vnější aktivitu s vnitřní duchovní potřebou.
Zdravotně podporuje léčbu nejrůznějších zranění a otoků, zánětů dásní a vedlejších čelních a nosních dutin,uvolňuje suchý kašel. Aktivuje funkci jater a sleziny, čistí krev, posiluje imunitní systém, mírní nervózní stres a zadrhávání v řeči. Mookaitová voda léčí ekzémy, vředy a abscesy.
Očista : Několik minut pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce vody, nejlépe společně s křišťálem. Jelikož není jaspis choulostivý ani na prudké světlo a žár, můžeme jej nabíjet na slunci libovolně dlouho.

 

KŘIŠŤÁL/KŘEMEN

Projektivní i receptivní kámen, přiřazen planetě Slunce a Měsíc a elementu ohně a vody. Je to univerzální, nejúčinnější léčivý krystal na světě, velmi silný zesilovač energie, jenž energii pohlcuje, uvolňuje a reguluje, uvádí ji do naprosté harmonie. Povzbuzuje psychiku, jasnozřivost, samostatnost, pomáhá sebezdokonalení, ochraňuje před vším zlým a negativním, zvyšuje naše duchovní síly, harmonizuje, odstraňuje bloky a stává se zrcadlem naší duše, čistí a chrání auru, zajišťuje klidný spánek. Odstraňuje škodlivé elektromagnetické záření, čistí geopatogenní zóny. Působí na korunní čakru a ostatní čistí. Při meditaci dokáže odfiltrovat všechny rušivé vlivy. Lze ho použít jako regulátor pro ostatní kameny.


KUNZIT

Náleží receptivní energii, elementu země, planetám Venuše a Pluto. Silný duchovní kámen, umožňuje hlubokou meditaci, otevírá srdeční čakru, vede k pokoře. Chrání před elektromagnetickým zářením a před negativitou jakéhokoliv druhu. Pomáhá svobodně se vyjádřit, pročišťuje staré emoce, zlepšuje náladu v obdobích citových problémů a depresí. Navrací nevinnost těm, kteří museli příliš rychle dospět.Tiší vztek, nervozitu a strach. Podporuje soustředění, pomáhá přitahovat lásku.

 

KYANIT 

Náleží receptivní energii, elementu vody, planetě Neptun. Čistí a harmonizuje čakry a meridiány, velmi účinně působí na krční čakru, čímž posiluje komunikaci a příznivě pomáhá všem lidem, kteří používají hlas pro svou práci. Vede majitele, aby říkali pravdu. Je to silný vysílač a zesilovač energie. Odstraňuje bloky, stres, strach, zklamání. Pomáhá s logickým myšlením. Neudržuje v sobě nic negativního.

 

 

LABRADORIT

Barva : bezbarvá, šedobílá, namodralá, černá s měnivě barevnými efekty, četné příměsy působí různá zabarvení
Jeho další druhy - SPEKTROLIT a BYTOWNIT
Labradorit je v prvé řadě kamenem intuice, meditace, aury a ochranného obalu.
Pomáhá nám prosvětlit vzpomínky, které již šednou a ztrácejí se za clonou času, zejména v krušných dobách, kdy se zdá všechno marné a zbytečné, kdy propadáme depresím. Pomáhá nám sejít z povrchu iluzí do hloubi nitra a znovu v sobě objevit pevný bod, věčný pramen života, zklidnit nespokojenou duši. Usnadňuje nám návrat do dětství a tím nám umožňuje v sobě objevit a zpracovat blokády, které v nás po dlouhé roky ležely jako těžký kámen.
Mentálně rozšiřuje naše obzory a vede nás krok za krokem k uskutečnění našich ideí. Na čakře hrdla podporuje schopnost přesného vyjadřování. Před projevem nebo ústní zkouškou se doporučuje vkládat pod jazyk labradoritový oblázek.
Mírní pocity chladu a preventivně nás chrání před nachlazením. Tiší bolesti páteře a kostí, zejména labradoritová voda úspěšně léčí revmatismus a dnu, snižuje vysoký krevní tlak, stabilizuje srdeční rytmus a podporuje samoléčebný proces celého organismu.
Ovšem nejpodstatnější a nejvýraznější pomoc nalezneme v jeho schopnosti stabilizovat naši auru, která nás chrání před nepříznivými vlivy okolí.
Spektrolit - podobných vlastností a podobného vlivu na naše zdraví jako labradorit, aktivuje zejména brzlík, čímž přímo posiluje buněčný obranný systém. Má silnější účinek při odstraňování citových a psychických blokád. Čistí mysl.
Bytownit - kámen průzračných duhových tónů, svou jemnou vibrací čistí a posiluje naši auru a chrání ji před nepříznivými vlivy (brání před vykrádáním naší energie)
Labradorit a bytownit jsou individualisty mezi kameny. Mají-li nám dobře sloužit, nesnesou ve své blízkosti žádný jiný minerál kromě vlastního druhu.
Očista : Kameny čistíme pod proudem vlažné vody a protože jsou velmi citlivé na prudké změny teplot, nabíjíme je raději rovněž ve vodě a dobrou hodinu na slunci!

LAPIS LAZULI

Receptivní kámen, přiřazen planetě Venuši a elementu vody. Povznášející duchovní kámen,výborný pro meditace, přináší klid, působí proti depresi, rychle odstraňuje stres a přináší hluboký klid a mír. Ochranný kámen, především pro děti. Dodává odvahu, zvyšuje psychické vědomí. Udržuje v rovnováze 5. čakru a otevírá 6. čakru. Přináší soucit, poctivost a čestnost. Odstraňuje potíže s komunikací, učí naslouchání druhým. Odhaluje vnitřní pravdu, umožňuje sebevyjádření bez lpění na kompromisech. Podporuje kreativitu, zesiluje myšlenky a vnáší do nich jasný pohled. Upevňuje vztahy, odstraňuje krutost a strádání.

 

MAGNETIT

Barva : černá s kovovým leskem
Magnetit několikanásobně koncentrovaný oxid železa, říká se mu "Herkulův kámen", zemité eneegie a žáru, který byl zrozen v nitru Země, aby nás zbavil utrpení a běd.
Magnetit, kámen jasného rozumu a čistého vědomí. Položen na čakře čela nám pomáhá během meditace lépe se soustředit, zcela rozpustit dotěrné myšlenky, které soustředění brání. Podporuje v nás v čisté ideály, schopnost rozlišit podstatné od nepodstatného a podle toho cítit a jednat. Tiší naši nervozitu a rozčílení. Svoji polaritou, jing a jang, nás osvobozuje od blokád, učí nás žít volně a svobodně, v harmonickém souzvuku s přírodou a jejími neměnnými zákony. Je to dobrý ochranný kámen.
Je mu připisován nespočet vlastností i mnohé schopnosti pozitivně ovlivňovat nejrůznější nemoci a obtíže. Jedná se zejména revmatismus, kloubová onemocnění, dnu, neuralgické i bolesti hlavy, pocity nevolnosti, bederní ústřely, svalová napětí, křeče, problémy páteře, nízký tlak, nedokonalé prokrvení rukou a nohou, plicní záněty, jaterní nemoce a s nimi související očista krve, žlučník, anemické projevy, slabost močového měchýře, diabetes, střevní potíže, impotenci, slabost zraku, slznatost očí, nadměrný pot, zlomeniny.
Magnetit krystalového tvaru zejména aktivuje činnost žláz a energetický potenciál, jeho vyrovnané proudění v těle. Regenerací buněk brání předčasnému stárnutí. V neposlední řadě podporuje léčbu nádorových onemocnění v počátečním stadiu. Ve všech těchto případech se doporučuje masáž oblázkem.
Očista :Opláchneme jej jen krátce ve vlažné vodě, okamžitě osušíme a nabíjíme, nejlépe na drůze křišťálu, jednu až dvě hodiny na přímém slunci.

 

MAGNEZIT

Barva : bezbarvý, bílá, šedá, nažloutlá, hnědá
Svou bělostnou zemitou barvou magnezit symbolizuje čistotu, nevinnost a volnost. Brání před falešnými přáteli, jejich intrikami a falešnou láskou.
Magnezit je v prvé řadě kamenem očistným. Psychicky posiluje naši vůli a takto pomáhá našemu úsilí zbavit se závislosti na všem, co ohrožuje zdraví a zatěžuje organismus.
Pomáhá nám vyrovnat se i s nedostatky, jež nemůžeme odstranit, jako je např. invalidita, tělesný vzhled...
Učí nás v pravdě se milovat, neboť najdeme-li zalíbení sami v sobě, máme ty nejlepší předpoklady prokazovat lásku také všemu živému i neživému kolem nás. Jeho největší vliv je ve vedlejších centrech v oblasti dlaní, ale můžeme jej použít také ve všech ostatních čakrách, jež potřebují zbavit blokád a očistit.
Jelikož je naše dnešní prostředí vlivem stále se stupňujícího růstu průmyslových odpadů plně jedovatých zplodin a látek, které se soustřeďují ve vodě, v ovzduší a následně i v pokrmech, je právě magnezit pro náš zdravý život velmi potřebný tím, že napomáhá organismu vylučovat tyto nečistoty z těla ven. Jeho zemitá bělavá barva v nás vyrovnává bioenergetické proudy, čímž současně i pročišťuje a ozdravuje celý organismus. Konkrétně se magnezit doporučuje při neuralgických bolestech, jako je např. bolest hlavy, zubů, zad, při zánětech vedlejších dutin, při revmatismu, svalových napětích, křečích žil, žaludku a střev, při žlučníkových kolikách a kostních onemocněních.
Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, aktivuje funkci štítné žlázy a posiluje krevní oběh. Magnezitová voda pročišťuje krev, pomáhá v léčení cyst a při prostatě. Zevně snižuje nadměrné pocení. Její pravidelné užívání ráno na lačný žaludek a během dne vždy před jídlem odvodňuje a tiší hlad, čímž přirozeným způsobem brání sklonu k obezitě.
Očista : Pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce vody, nejlépe společně s křišťálem. Nabíjíme jej bez obav opět spolu s křišťálem za úplňku, nebo dobrou hodinku na přímém slunci.

MALACHIT

Barva : zelená, v řezu s proužkovanou strukturou nebo s květnatou kresbou, skelný až diamantový
Malachit byl již od antických dob považován za typicky ženský kámen, jelikož symbolizoval ženské vlastnosti - smyslnost, svůdnost, spanilost, rozmařilost a zvědavost. Po staletích byl malachit používán jako barvivo.
Tento zemitý kámen nám připomíná, že se náš život skládá ze světlých a tmavých tónů, což nemůže ani jinak být v našem podvojném světě. Život je plný protikladů, bez nichž ani není života. Malachit nás učí s trpělivostí a klidem přijímat i zlo, neboť i zklamání, nepřízeň osudu a neúspěch mají smysl. Platíme jimi daň za zkušenosti, které mají podstatnou cenu pro náš další vývoj. Kdo na cestě životem pozná vlastní slabosti a chyby a poučí se z nich, tomu se stane při jejich odstraňování malachit spolehlivým druhem a pomocníkem.
Tento silný kámen, který se nikdy neopakuje, který si v každém úlomku zachováná svou vlastní individualitu, podporuje koordinaci našich obou mozkových hemisfér, čímž uvádí do harmonie a rovnováhy cit a rozum. Probouzí v nás lásku ke všemu živému. a sounáležitost s přírodou a jejími zákony.
Malachit je rovněž kamenem kreativity a změny. S jeho pomocí snadněji odstraníme vzory a blokády, které nám brání intenzivně, každým okamžikem prožívat život v celé jeho rozmanitosti a kráse. Učí nás, že jen v pohybu a dobrodružství má náš život na Zemi cenu. Malachit neutralizuje i citové problémy, probouzí v duši harmonii a mír. Pomáhá nám vyzvednout potlačené pocity do vědomí a tam je zpracovat a jednou provždy se jich tak zbavit. Pomáhá nám překonat nemístný ostych, který nám zabraňuje projevit city a pocity navenek. Duševně v nás udržuje vnitřní pozornost, která nám umožňuje činit rychlá nicméně intuitivně správná rozhodnutí.
Položen v centru srdce příznivě ovlivňuje srdeční činnost, na ostatních čakrách, zejména v období rekonvalescence, sebe uzdravující proces organismu. Můžeme jej pokládat i přímo na postižené místa. Jeho zklidňující očistná energie mírní bolesti, jejichž hlavní příčinou bývají zánětlivá onemocnění, ale i citově zraněná duše. Posiluje sebeobranné reakce organismu. Podporuje funkci žaludku, pankreasu a sleziny. Doporučuje se při oslabení zraku, astmatických potížích, kolikách, otravách, revmatismu, menstruačních a porodních bolestech.
V žádném případě se nedoporučuje užívat malachit ve formě prášku vnitřně. Malachitovou vodu používat jen uvážlivě!

Očista :Jelikož je malachit citlivý na kosmetiku a pot, ztrácí lesk a proto bychom jej neměli nosit trvale přímo na těle. Po očistě vodou kámen okamžitě osušíme. Na horském křišťálu ho nabíjíme několik hodin na denním světle!

 

MĚĎ

Barva : měděně červená až hnědá, oxidací tmavne, příměsi FE a AU, kovový
Měď je ze všech drahých kovů svým výskytem nejhojnější, a to nejen v ryzí formě, nýbrž i v oxidačních zónách jako podstatná součást jiných minerálů. Pro svou tažnost a kujnost si jako snadno opracovatelný materiál získala oblibu již u prvních civilizací.
Zařazení tohoto kovu pod určitou čakru by bylo velmi nesnadné, neboť svým vlivem, charakterem a vlastnostmi působí téměř ve všech centrech jako prvek očisty a energie, která svou hutnou zemitou vibrací boří veškeré blokády. V ryzí formě je její největší síla v nižších centrech, přičemž jakožto základní součást minerálů oxidačních zón malachitu, chryzokolu a azuritu, ovlivňuje centra vyšší, čakru srdce, hrdla a čela.
Posiluje koncentraci, podporuje sebedůvěru a sebevědomí, zahání apatii, vyrovnává citové výkyvy, tiší neklidné srdce, rozčílení a hysterii. Tlumí strach a obavy ze smrti. Oživuje fantazii, smyslnost a sexuální potenci. Zdravotně je měď zejména účinným protizánětlivým prostředkem. Vnitřně, pro orgány – měděnou vodou a zevně přímým přikládáním. Prvnímu centru čakře základu dodává zemitou přírodní energii.
V centru solaru plexu posiluje vegetativní nervovou soustavu. Jinak podporuje činnost jater, žlučníku, ledvin, plic, léčí vleklá onemocnění močových cest a měchýře, čistí krev, léčí chudokrevnost, reguluje krevní oběh a produkci žláz. Tlumí horečky, křeče žil a bolestivou menstruaci. Pomáhá při ischiasu, revmatických a kloubních chorobách, při epilepsii a při nočním nadměrném pocení. Posiluje imunitní systém. Ve formě vody, jako obvykle je nejideálnější užívat na lačný žaludek, je velice účinná při potírání střevních plísní. Podporuje obranyschopnost organismu proti infekčním chorobám, např. chřipka, spála, zánět příušnic. Umožňuje také klidný a osvěžující spánek.
Očista : Měď opláchneme krátce pod proudem vody, osušíme a necháme nabít hodinu až dvě na přímém slunci. Měděná konev se doporučuje omýt citrónem se solí

 

MĚSÍČNÍ KÁMEN

Receptivní kámen, přiřazen planetě Měsíc a elementu vody. Je úzce spjat s Měsícem a intuicí, přitahuje lásku, úspěšně řeší problémy mezi milenci, zajišťuje klidný spánek, pomáhá při nespavosti, mírně ochranný zvláště na cestách, obnovuje a uchovává mladistvý vzhled a přístup, vytahuje na povrch věci uzavřené v podvědomí, uklidňuje rozbouřené city a přehnané emotivní reakce, vyvolává srozumitelné živé sny hlavně za úplňku, udržuje v rovnováze mužskou a ženskou energii, na čakře solar plexu ukáže staré nefunkční citové způsoby jednání a pomáhá je odstranit.

 

MODRÝ TURMALÍN

aktivuje krční čakru a třetí oko, podněcuje touhu po duchovní volnosti a uvolňuje schopnosti sebevyjádření. Barva kamene napomáhá rozvoji mentálního vědomí, vyvolává vize a otevírá cestu k službě druhým, věrnosti, etickému jednání, toleranci, lásce a pravdě. Vysílá paprsky míru a odhaluje zdroje smutku společně se zablokovanými emocemi, které vynáší citlivě na povrch, kde je léčí a rozptyluje. Napomáhá rozvíjet smysl pro odpovědnost, a umožňuje harmonii s okolním prostředím, brání tomu, aby na nás ulpělo cokoliv negativního. Působí na plicní a imunitní systém a mozek, napravuje nerovnováhu tekutin, léčí ledviny a močový měchýř, brzlík a štítnou žlázu; upravuje chronické bolesti krku, pomáhá proti nespavosti a nočnímu pocení; léčí dutiny, bakteriální infekce, hrtan, jícen a zrak. Léčí popáleniny a brání tvorbě výrazných jizev.

 

MORGANIT

Morganit je kámen, který velmi účinně odstraňuje stres. Má blahodráné účinky na nervovou soutavu a její následné zklidnění a harmonizaci. Vyvolává lásku a udržuje ji. Aktivuje a pročišťuje srdeční čakru a vytváří prostor pro skutečné užívání si života. Pomáhá rozpoznat nenaplněné citové potřeby a nevyjádřené emoce. Zahání negativní a nepříznivé myšlenky. Udržuje citovou složku osobnosti ve vyrovaném stavu. Nosí se k utišení strachu, jako ocharna proti černé magii, očarování a psychické manipulaci. Pozvedává radost a optimismus.

Léčebné užití: Léčí nemoci způsobené stresem,  problémy spojené se srdcem, zmírňuje jaterní onemocnění, pomáhá při očních potížích,  dýchacích potížích - zejména astmatu, plicních onemocněních. Léčí impotenci

 

NEFRIT

Léčebné využití: pomáhá tělu léčit se, přičemž působí na nefyzické problémy, jež nemoc způsobily, léčí ledviny, močový měchýř, srdce, žaludek, kyčle, slezinu, detoxikuje, obnovuje buněčný a kosterní systém, zvyšuje plodnost, pomáhá při porodu

Užití: prosperita, peníze, ochrana, láska, dlouhověkost, moudrost, léčení

Vlastnosti: receptivní kámen, přiřazen planetě Venuši a elementu vody.

Je starodávným, posvátným kamenem Dálného východu, jenž přitahuje lásku, má sílu prodlužovat život, přitahuje peníze, dodává prosperující energii při obchodních jednáních, pozvedává moudrost ducha, chrání před neštěstími a nehodami, pomáhá předcházet nemocem a zdravotním obtížím. Je symbolem čistoty a vyrovnanosti, přináší do života harmonii, štěstí a přátelství. Uvolňuje emoce a podrážděnost, uklidňuje mysl. Jako kámen snů, položen na čele, přináší sny nahlížející do hloubky našeho nitra.


OBSIDIÁN

Barva : černá, šedá, černohnědá, sříbřitá, zlatistá, namodralá, nazelenalá, s bílými krystalky (vločkový), duhový, skelný
V paleolitu byl obsidián používán pro svou snadnou opracovatelnost, trdost a ostrý lasturnatý lom, hojně používán na výrobu pracovních nástrojů, nožů a zbraní. U indiánských kmenů se pro svou moc prohloubit vnitřní a fyzické schopnosti a zrakovou bystrost stal důležitým kultovním předmětem.
Obsidián - sopečné sklo je vyvržené u útrob Země. Přestože je znám a uctíván v mnoha barvách a odstínech, černá je ctěna a známá nejvíce.

Černý obsidián má vliv na vedlejší čakry chodidel, přesto jej však můžeme použít i ve vyšších centrech, dokonce i v čakrách duchovních. Během meditace nás zavádí do našeho nitra, do podvědomí a nechá nás tam poznat vše, co před sebou ukrýváme. Jeho černá hluboká zář, temné světlo žáru a ohně zemského nitra tam dokáže rozlomit a rozrušit veškeré blokády, jež brání našemu prohlédnutí a následné důkladné očistě. Je to radikální očista a proto se doporučuje přibrat si na pomoc i krystal křišťálu, jehož bílá zář vnese do těchto hlubin ozdravující světlo, které nám pomůže lehčeji překlenout tento bolestný proces.

 OLIVÍN

pomáhá překonávat pocity odcizení, zklidňuje mysl, rozvíjí mentální schopnosti, tiší smutek, přecitlivělost a sebelítost, zlepšuje náladu, zvyšuje schopnost snášenlivosti, pocity lásky, zlepšuje mezilidské a manželské vztahy. 
Celkově očišťuje a vyvažuje organismus, podporuje látkovou výměnu, zažívání, správnou funkci jater a ledvin, zvyšuje sexuální potenci a touhu, pomáhá při škytavce, ženských potížích, odstraňuje z těla jedy a je účinný při léčbě a odstraňování následků po kousnutí hmyzem. 
Léčí zácpu a nemoci střev, infekce, kožní onemocnění a plísně, dnu, revma a účinný je i u některých psychických poruch, zejména schizofrenie, úzkostných stavů a fóbií. 
Malá zajímavost zejména pro ženy. Má schopnost udržet pevné a pěkně tvarované poprsí a pomáhá při frigiditě.
Čištění a nabíjení:
Vyžaduje velmi časté čištění a dlouhé nabíjení na přímém slunci.


ONYX

Projektivní kámen, přiřazen planetám Mars a Saturn a elementu ohně. Je to ochranný kámen, brání a ochraňuje před negativitou vědomě namířenou proti vám, v konfliktech všeho druhu, chrání život, dodává sílu, pomáhá v těžkých a nesrozumitelných obdobích, při mimořádném fyzickém i citovém vypětí, spojuje s jednotou vesmíru, zaměřuje naši energii jedním směrem, přináší ráznost a vytrvalost, dovoluje stát se pány svého osudu, poskytuje poučení z minulosti, zvyšuje sebedůvěru a sebekontrolu, léčí stará traumata ovlivňující současný život, snižuje strach a obavy. Udržuje v těle rovnováhu energií jing a jang.


 

OPÁL

Pro svůj opalizující vzhled může být přiřazen všem energiím, planetám a elementům. Obsahuje barvy i schopnosti všech dalších kamenů, proto může být nabit a naprogramován každým typem energie, přináší štěstí a odhaluje naši vnitřní krásu, probouzí duševní a mystické vize, pomáhá při astrálních projekcích, dokáže pohlcovat i vysílat, je karmickým kamenem, učí nás, že vše, co vyšleme se nám vrátí zase zpátky, je i ochranným kamenem a může nás učinit „neviditelnými“, pomáhá objevit a projevit skutečné vlastní já, rozvíjí naše psychické síly, zesiluje zvláštnosti charakteru a odhaluje osobní vlastnosti, které je třeba přeměnit, vnáší do života světlo, spontánnost a umělecké sklony. Zesiluje city a odstraňuje zábrany, vyvolává věrnost a loajalitu.


PYRIT

Barva : zlatožlutá, kovový, krychle, osmisměry, pětiúhelníkové dvanáctistěny
Pyrit je spolu s křemenem a kalcitem nejrozšířenější minerál. Již v Egyptě používán jako šperkový materiál.
Tvarem chladná a současně zlatou září ohnivá krása tohoto kamene, symbolizující moudrost a intelekt, nás podněcuje hledat a nakonec i poznat své pravé Já, zastavit roztěkanou mysl a dojít kýženého poznání.