KAMENY A-H

21.04.2011 08:10

ACHÁT

Barva : prakticky celá škála barev

Achát je přiřazen planetě Merkur. Je to velice stálý kámen, jenž nám dodává citovou, tělesnou a rozumovou rovnováhu, podporuje sebedůvěru a napomáhá sebe poznání, odhaluje dosud skryté okolnosti a obrací pozornost majitele k nerovnováhám narušujícím jeho pohodu, posiluje soustředění a praktická rozhodnutí, dodává odvahu a upřímnost sám k sobě. Achát pomáhá překonávat negativní pocity, zahořklost, vnitřní zlobu, odstraňuje vnitřní napětí. Navozuje pocit bezpečí a jistoty, posiluje lásku a dodává odvahu k hledání lásky nové, pomáhá při citových zklamáních. Stabilizuje auru, ruší a přetváří negativní energie. Výborným ochranným kamenem pro malé děti.

Bílý achát symbolizuje duchovní očistu, duševní rovnováhu a vnitřní klid, posiluje naši vůli při odstraňování škodlivých návyků a mírní agresivní chování, pomáhá při léčbě zhoubných nádorů - zejména rakoviny kůže, léčí nejrůznější záněty, esencí čistíme pleť.
Růžový achát podporuje těhotenství a ochraňuje plod v matčině těle, pomáhá při alergiích a chrání před škodlivým zářením.
Hnědý achát a Červený achát jsou kameny zemité energie, podporují naši toleranci a pochopení pro problémy našich blízkých, podporují imunitní systém, pomáhají při alergiích a snížené potenci.
Acháty šedých odstínů z Botswany a Okatý achát - pomáhají přikládáním, ale i vodou při očních poruchách a onemocněních (ostrost a zesláblý zrak), dále mírní deprese, posiluje plíce a zbavuje je usazenin a nečistot. Vodou osvěžujeme a léčíme vlasy a pleť.
Pruhovaný achát ostří naši koncentraci a logiku, pomáhá při zánětech vaječníků a vejcovodu, při onemocněních prostaty, nedostatečné funkci ledvin, zánětu močového měchýře a močových cest, při žaludečních a střevních problémech, paralelně pruhovaný mírní bolesti křečových žil.
Achát s dendridy posiluje ochranný organismus, pomáhá tělo zbavovat škodlivých jedů a odpadních látek, podporuje látkovou výměnu a choroby trávicího traktu.
Ohnivý achát je vzácný, působí na rozdíl od ostatních v centru čela - 3. oko, pomáhá při meditacích uchovat si duchovní rovnováhu a neztratit ze zřetele vztah k Matce Zemi, vyrovnává nestálou náladu a tiší hněv, posiluje koncentraci a paměť, aktivuje látkovou výměnu a obnovu buněk, pomáhá při frigiditě psychického původu.
Achát peříčkový
Léčení drahými kameny je založeno na vzájemné interakci biopole (aury) člověka s vibrací kamene. Jelikož každý achát je jedinečný, je třeba individuálně změřit, zda onen kámen je vhodný pro dotyčného člověka nebo ne. Nevhodný kámen nemůže sice uškodit, ale neplní tak svůj úkol. Pokud to neumíme změřit, použijeme svou intuici a vybereme si ten kámen, který si náš „přitáhne“. Nesmíme ale zapomenout na časový faktor. Kámen je vhodný pro nás v tomto okamžiku, ale za nějakou dobu už může být indiferentní (neškodí ani nepomáhá). Proto trénujte svoji intuici nebo si jej nechte změřit od někoho, kdo s tím má zkušenosti.
Očista : Pod proudem vlažné vody, nebo přes noc v misce vody společně s křišťálem, nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci - s vyjímkou Ohnivého achátu. Ostatní acháty - chlebového tvaru se nabíjí na slunci nebo společně vedle křišťálu.

AKVAMARIN

 Receptivní kámen, přiřazen planetě Měsíc a elementu vody. Akvamarín je kamenem dávných mořských bohyní, kamenem klidu, radosti a štěstí především ve vztazích. Symbolizuje odvahu, potlačuje stres a uklidňuje mysl, zbavuje strachů. Dokáže zlomit staré sebeobranné naprogramování a pomáhá převzít odpovědnost za svůj vlastní osud. Zbystřuje intelekt a vnímavost, čistí zablokovanou komunikaci a zlepšuje sebevyjádření. Skvělý kámen pro meditaci, vytváří ochranný štít aury, uvádí do rovnováhy čakry, čistí krční čakru. 

 

ALEXANDRIT

Barva : na denním světle tmavě až smaragdově zelená, při umělém osvětlení fialově červená až purpurová.
Alexandrit, kámen přeměny, vnitřní vyrovnanosti a meditace nás podrží v osobních krizích, kdy se nám již zdá vše ztracené. S jeho pomocí nalezneme opět jistotu, pevnou půdu pod nohama a nakonec i východisko z nesnází. S tím souvisí i důvěra v sebe sama, ve své možnosti. Řešení je prosté - pozitivní myšlení a brát život takový jaký je, akceptovat ho a těšit se jím, byť by se jednalo o maličkosti.
Alexandrit položený na čakře čela, probouzí naši intuici, vede nás k objevování nových cest, na nichž najdeme ztracený pocit sebedůvěry ve vlastní schopnosti překonávat překážky. Naučí nás porozumět pohnutkám, které vedou k určitému, nám zprvu nepochopitelnému jednání našich bližních a chápat je.
V tělesné rovině alexandrit ovlivňuje náš nervový systém. Jeho hladký chod se dále přenáší na souhru orgánů jako je slezina, žaludek a slinivka břišní. Dále pomáhá v léčbě leukémie. Podporuje zvýšení produkce bílých krvinek, tiší záněty a zbavuje naše tělo jedů. Regeneruje a podporuje samoléčebné mechanismy v těle.
Očista : Přes noc v misce vody, nebo před použitím pod tekoucím vodou a potom krátce nabít na slunci. Silným zahřátím může ztrácet barvu.

AMAZONIT

Barva : zelená, modrozelená, často prorostlá bílými žilkami.
Receptivní kámen, přiřazen planetě Uran a elementu země. Amazonit je mimořádně uklidňujícím kamenem, tiší nervový systém, udržuje v rovnováze mužskou a ženskou energii, rozptyluje negativní energie a rozpouští negativní bloky, zmenšuje obavy a strach, zvyšuje intuici, pohlcuje škodlivé záření z mobilních telefonů a mikrovlnných trub. Zajišťuje úspěch v riskantních krocích. Otevírá srdeční a krční čakru.
ista : Vzhledem k citlivosti k prudkým změnám teploty jej čistíme vlažnou vodou a nabíjíme jen na nepřímém slunci.

 

 

AMETRIN 

Kombinace energií, planet a elementů ametystu a citrínu. Účinky ametrínu jsou velmi rychlé a silné. Očišťuje mysl od stresů, napětí, uklidňuje ji a umožňuje větší soustředění při meditaci. Sjednocuje mužskou a ženskou energii, pomáhá zvyšovat snášenlivost mezi lidmi, zbavuje předsudků, podněcuje tvůrčí schopnosti, schopnost rozhodovat sám o sobě a svém životě. Vnáší nám do života jasnost, tvůrčí způsoby řešení, posiluje soustředění. Překonává naprogramované negativní citové bloky. Chrání před psychickými útoky. Uvolňuje zablokování ve všech úrovních – fyzické, emocionální i duševní.

 

AMETYST

Barva :různé odstíny fialové, někdy s purpurovým nádechem
Receptivní kámen, přiřazen planetám Jupiter, Neptun a elementu vody. Ametyst je tradičně kamenem čistoty, zbožnosti a býval šperkem králů. Je to mimořádně mocný kámen s ohromnou ochrannou sílou, má vysoké spirituální vibrace. Má silnou léčivou a očistnou moc, zahání nespavost a noční můry, vyvolává klidný spánek a příjemné ozdravující sny. Je kamenem klidu, zahání stres a negativní emoce, tiší strachy, vztek, obavy a zlobu, zvyšuje naděje, zahání pocit viny, zbystřuje mysl, je kamenem pravé, ryzí, emocionální lásky, posiluje věrnost. Napomáhá soustředění, pomáhá přijímat nové myšlenky, ametyst dodává rozhodnost, rozvíjí intuici, podporuje proměnu záměrů ve skutečnost. Pomáhá při léčbě alkoholismu a jiných závislostí. Čistí a harmonizuje krční a korunní čakru.
Očista : Pro očistu a ozdravení bytových prostor se doporučuje, společně s křišťálem a růženínem, větší ametysové geody.
Po nebo před použitím pravidelně kámen čistíme pod vlažnou tekoucí vodou nebo v misce společně s křišťálem. Jelikož některé druhy ametystu ztrácí barvu na slunci, nabíjíme jej raději ve stínu, z dosahu přímého slunce.

 

ANGELIT

Léčebné užití: účinný zejména v oblasti krku - léčí záněty, uvádí do rovnováhy štítnou a příštítnou žlázu. Umí odblokovat meridiány, napravuje poruchy tkání, zajišťuje rovnováhu tekutin v těle, je močopudný, pomáhá při potížích s plícemi. Utišuje bolest ze slunečních spálenin.

Užití: léčení, telepatie

Vlastnosti: je symbolem míru a bratrství, umožňuje kontakt s říší andělů, cestování mimo tělo. Vhodný pro léčitele – zvyšuje vnímavost a naladění. Pomáhá při telepatickém spojení, stimuluje jasnovidnost, navazuje kontakt s vesmírnou energií. Umožňuje pravdomluvnost, chrání Vás před krutostí, zvyšuje soucit a smíření se s věcmi, které nelze změnit.

 

APOFYLIT

Receptivní kámen, přiřazen planetě Měsíc a elementu vody. Má velký obsah vody, je účinným vodičem energie a nosičem záznamů akáši. Umístěn v místnosti zvyšuje energii a je silným zdrojem vibrací. Je vynikajícím kamenem při léčení terapií reiki. Pacienta uvádí do hlubokého stavu uvolnění a vnímavosti, přičemž „odstavuje“ osobu léčitele a energie prochází přes kámen čistší. Má uklidňující účinek, odkrývá potlačované city, překonává obavy, zlost a strach. Apofylit snižuje stres, odstraňuje duševní bloky a negativní vzorce chování. Pomáhá při astrálních cestách a jasnovideckých pozorováních. Aktivuje srdeční čakru.  

 

ARAGONIT

Léčebné užití: tiší vnitřní neklid, tiky a křeče, posiluje imunitní systém. Pomáhá při potížích s ploténkami, při ukládání vápníku. Léčí Reynaudovu chorobu. Dodává energii a rozehřívá tělo.

Užití: uzemnění, ochrana

Vlastnosti: náleží projektivní energii, elementu ohně a planetě Mars. Dodává energii, uzemňuje. Čistí  energetické  bloky, ruší geopatogenní zóny. Učí nás trpělivosti, vstřícnosti, spolehlivosti, toleranci a přizpůsobivosti. Pomůže v okamžicích napětí. Chrání před citovým nátlakem a zlostí. Vhodný pro meditace, podporuje duchovní růst

 

AVANTURÍN

Barva : trávnatě zelená, oranžová až červená, zlatistvá, modrá, průsvitný až průhledný
Projektivní kámen, přiřazen planetě Merkur a elementu vzduchu. Je kamenem štěstí. Působí vysoce kladně na vše, co má spojitost s prosperitou a majetkem. Avanturín se používá se k ochraně domů a zahrad před geopatogenními zónami, pohlcuje elektromagnetický smog, ochrana před zářením z mobilního telefonu.

V duševní rovině posiluje řídící a rozhodovací schopnosti, zvyšuje vnímavost a vytrvalost, povzbuzuje kreativitu a pozvedává inteligenci. Dokáže zavést zpět do minulosti a odkrýt nerovnováhy současnosti. Udržuje rovnováhu mezi ženskou a mužskou. Občas je psán jako Aventurín.

Očista : Pár minut pod proudem vlažné vody, nebo přes noc v misce vody společně s křišťálem. Všechny druhy můžeme libovolně dlouho nabíjet na přímém slunci.

AZURIT

Barva : temně azurově modrá, modrofialová, průsvitný, neprůhledný.
Azurit patří k nejmocnějším kamenům vůbec. Svou temně azurovou  barvou symbolizuje vědění a moudrost, spirituální vnímavost, intuitivní schopnost, jasnovidnost a senzibilitu. Je kamenem meditace. Aktivuje vnitřní vnímavost k potřebám duše a duchovního poznání, ostří intuici a jasnovidnost. . Otevírá bránu k duchovnímu spojení a odstraňuje zábrany na duchovní cestě. Pomáhá rozpoznat a duchovně zpracovat denní vize a noční sny. V centru čela jeho královská modř otevírá bránu duchovnímu spojení našeho pravého já s božským v srdci, s čistou, všezahrnující láskou. Nabádá nás nehledat usilovně pravdu, neboť právě toto úsilí by nás od ní, prosté skutečnosti, která v nás stále je, naopak vzdalovalo. Pracovat na sobě a přitom nechat věcem volný průběh, oprostit se od chtění, vášní a připoutanosti, neboť žijeme-li v trvalém míru duše, cítíme kolem sebe jen lásku a harmonii. Dodává sílu a je vhodný při zotavování poškozených a zraněných orgánů. Zklidňuje nervový systém. Čistí krev, podporuje intuici a psychické schopnosti.
Očista : Azurit je nejchoulostivější z kamenů obsahující měď. Jelikož mu škodí i voda, provádíme jeho očistu představou a meditací. Nabíjíme ho na křišťálu z přímého dosahu slunce, nejlépe v noci za úplňku.

BERYL

Barva : bělošedá, žlutavá, zelenavá, průsvitný, neprůhledný.

Beryl vás naučí, jak dělat pouze to, co opravdu potřebujete. Jedná se o vynikající kámen, pokud jde o zvládnutí životních stresů a odhození zbytečné zátěže. S jeho pomocí se naladíte na svého duchovního průvodce, který vám poradí, co byste měli právě nyní udělat. Zosobňuje čistotu veškerého bytí. Beryl pomáhá doplňovat životní síly a jedná se o vynikající kámen pro věštění. Často se užívá při výrobě věšteckých koulí.Aktivuje a otevírá korunní čakru společně s čakrou solar plexu.

V duševní rovině beryl podněcuje odvahu, ulevuje od stresu a uklidňuje mysl. Na duševní úrovni pomáhá zbavit se rozrušení a zmatku a snížit přílišné podráždění. Napomáhá pozitivnímu pohledu na svět. Umožňuje nám zbavit se přehnaného hloubání a zbytečných obav. Beryl též obnovuje lásku těch, kdo sice žijí v manželství, ale jejich city v průběhu času ochably.

Očista : Můžeme krátce vystavit slunci. Omýváme pod tekoucí vlažnou vodou, opět můžeme ponechat s křišťálem přes noc ve vodě.

CITRÍN

Barva : odrůda křemene zlatistého zabarvení, světle žlutá v různých odstínech, průhledný, skelný.
Náleží planetě Slunce, elementu ohně a má projektivní energii. Mimořádně blahodárně působící krystal, je to šťastný a štědrý kámen. Je jedním z kamenů hojnosti, učí nás přilákat k sobě bohatství, prosperitu a úspěch, poskytuje štěstí každému, kdo ho vlastní. Předchází nočním můrám a zajišťuje příjemný spánek. Citrín funguje jako účinný čistič a regenerátor, svému majiteli předává teplo, energii a velice zvyšuje jeho tvůrčí schopnosti. Pohlcuje, proměňuje, rozptyluje a uzemňuje negativní energii. Melancholie a negativní emoce nemají v jeho přítomnosti místo. Podporuje duševní vědomí a dodává příliv nové energie. Je ochránce aury, zavčas svého majitele varuje a tím mu dává dostatek času k akci na vlastní ochranu. Čistí čakry – zejména solar plexus, aktivuje činnost korunní čakry a zesiluje intuici, pročišťuje vyšší úrovně osobnosti a uvádí je do rovnováhy. Urovnává vztahy a spory v rodině či skupině, napomáhá přijímat se takoví, jací jsme, dodává sebedůvěru, potlačuje sebezničující sklony, zmírňuje přecitlivělost – zejména na kritiku okolí.

Očista : Po každém použití citrín očistíme vlažnou vodou a nabíjíme ho na přímém slunci, ale jen krátce, jinak ztrácí barvu.

CORDIERIT

Barva : tmavomodrá až fialová s přechodem do šedi.
Staří Vikingové jej používali podle legendy na moři, při navigaci. Ve starém světě až do středověku byl považován za druh safíru.
Cordierit nebo-li "iolit", je podobně jako safír kamenem meditace, pomáhá uvést do harmonického souladu naši duši s duchovní touhou a empirickou mysl s pocity. Položen na čakře čela, intenzivně podněcuje naše intuitivní schopnosti, které mohou vést, jsme-li na naší duchovní cestě tak daleko, i k poznání vnuknutím k bezprostřednímu nazírání podstaty.
Udržuje nás v dokonalé rovnováze, tiší náš strach z budoucnosti, tlumí opakující se stavy deprese. Při vážných rozhodnutích nám ukazuje jediný správný směr a posiluje nás ve víře a odhodlání dojít po této cestě přes mnohé překážky a nástrahy až do konce.
Regeneruje chabě fungující či po nemoci zesláblý trakt zažívacího ústrojí, pomáhá v jeho léčbě při nádorových onemocněních a podporuje trávení. Při častém nadýmání, pálení žáhy a žaludeční nevolnosti se doporučuje každé ráno na lačný žaludek pít několik doušků vody (cordierit nechat celou noc ležet ve vodě). Při akutních bolestech přímo přikládat kémen na postižená místa. Povzbuzuje hypofýzu i ostatní žlázy (napomáhá lepšímu zásobování organismu minerálními a výživnými látkami), funkci látkové přeměny, srdce a ledvin. Stimuluje krevní oběh a snižuje krevní tlak. Tiší bolesti a křeče.
Očista : Čistíme v misce přes noc, nebo několik minut pod tekoucí vlažnou vodou. Pro jeho citlivost ho raději nabíjíme na nepřímém slunci a jen krátce.

ČAROIT

Barva : fialová s vrostlicemi dalších minerálů, skelný, hedvábný.

eceptivní kámen, přiřazen planetě Jupiter, Neptun a elementu vody. Je to kámen proměny, napomáhá ovlivňovat duši a překonávat strach, obzvláště ten hluboce zakořeněný, vyrovnávat se s mimořádnými změnami na duchovní úrovni, má velkou hojivou moc na tělesné i duchovní úrovni, probouzí bezvýhradnou lásku sám k sobě a pomáhá vyrovnat se s našimi zápornými vlastnostmi, uvádí do rovnováhy zmatené emoce. Potlačuje, stres, obavy, posedlost, frustraci, přeměňuje negativní energii v hojivou sílu a pocity nerovnováhy uvádí v harmonii a uvolnění. Čaroit probouzí srdeční a korunní čakru, pročišťuje auru a ukazuje způsob nápravy karmických předurčení.

Očista : Čaroit čistíme velmi důkladně a tak dlouho, doku necíítme, že je zcela zbaven negativní energie. Po očistě, položíme na křišťál a vystavíme rannímu slunci.
 

DIAMANT

jedním z nejsilnějších kamenů k odstranění elektromagentického znečištění a radioaktivity. Blokuje geopatogenní zóny. Probouzí k životu tvůrčí schopnosti, dodává jim energii a dále rozvíjí. Pomáhá odhalit příčiny bloků a stagnace duchovního růstu a to i v minulých životech. Následně zajistí jemné odstranění překážek a jejich transformaci. Ideální kámen pro naladění (podněcuje duševní schopnosti - intuici, telepatii, duchovní vidění aj.). Velmi vhodný kámen pro léčitele (pomáhá sladit se s pacienty).

Léčebné využití: detoxikace, ochrana pře radioaktivitou a léčba jejího působení, napravuje buněčné poškození DNA a metabolickou nerovnováhu. Pomáhá při nespavosti. Potlačuje napětí v těle.

 

DIOPSID

Barva : bezbarvý, bílá, šedá, žlutá, zelená, zelenočerná, hnědá, černá, fialová
Diopsid, kámen očisty, dárce vitality a životodárné energie, má podle tradice chránit své nositele před uhranutím, černou magií a vlivem negativních duchovních sil ze záhrobí.
Diopsid je kamenem dvojí očisty - těla i duše, spojitých nádob našeho života, které se v dobrém i ve zlém vzájemně ovlivňují. Nejsou-li včas a zcela rozpuštěny blokády, zůstanou na duši jizvy a v těle zárodky nemocí. Potřebná rovnováha, souzvuk a harmonie, vše v dokonalé jednotě, je jedinou zárukou celkového zdraví.
Zelený diopsid - povzbuzuje rozdávat radost a milovat celý svět. Pěstuje v nás soucit s trpícími a tolerantnost vůči těm, kteří do
posud nenalezli svou pravou cestu. Vyrovnává citový neklid a výkyvy nálad.
Černý diopsid - položen na čakře čela nám má pomoci v poznání, že za každým počinem a za každým hnutím mysli, je vždy vyšší duchovní smysl. Učí nás, že bychom měli i v každé události, kterou zprvu cítíme jako negativní a nám nepřátelskou, vidět smysluplnou a poučnou příležitost.
Zelený asterický diopsid v centru srdce a černý v poloze třetího oka prohlubuje vnitřní poznání a zostřuje intuici. Oba druhy podporují odolnost proti nákazám, infekcím a vnějším vlivům. Zejména černý diopsid, zvaný "černá hvězda", položen na vitální čakře, aktivuje činnost ledvin a léčí jejich záněty. Užíváním diopsidové vody na lačný žaludek ještě jeho účinek zvýšíme.
Očista : Diopsid ponecháme několik minut pod proudem vlažné vody nebo v misce vody přes noc. Pokud jej nabíjíme na přímém slunci, postačí několik minut.


DIOPTAS

 

Receptivní kámen, přiřazen planetě Venuše a elementu země. Je účinným léčivým kamenem srdce. Jeho zelené paprsky proniknou hluboko do srdce a dokážou zde pohlcovat staré rány či bolesti. Hojí citová zranění a vnáší lásku do života na všech úrovních. Mění negativní jevy v pozitivní, odstraňuje smutek a lítost. Podporuje pozitivní vztah k životu, ukazuje správný směr ve chvílích, kdy nevíme, co dál. Umožňuje nám pocítit své vlastní vnitřní bohatství. Otvírá vyšší srdeční čakru.

 

DUMORTIERIT

Barva : šedě až černě modrá, fialově modrá, zelená, hnědá, modré a zelené tóny, neprůhledný
Receptivní kámen, přiřazen planetě Neptun a elementu vody.Je to kámen naděje, v těžkých životních situacích pomáhá obratu k lepšímu, dodává nám důvěru ve vlastní schopnosti a sílu tyto situace zvládnout a překonat, a ve šťastných situacích učí užívat života naplno, brát ho takový, jaký je, bez zbytečných starostí a obav. Podporuje pozitivní životní postoj, pomáhá odstraňovat staré blokády a vzory. Posiluje vůli zbavit se závislostí na tabáku, alkoholu či drogách. Zvyšuje koncentraci. Léčí duševní a nervová onemocnění.

Očista : Kámen čistíme společně s křišťálem pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce s vodou. Nabíjet jej můžeme libovolně dlouho na přímém slunci.

EPIDOT

Barva : pistáciově zelená, žlutavě zelená, hnědavě zelená.
Krystaly epidotu jsou poměrně vzácné a jako šperkový materiál pro křehkost nevhodné. Zrnitý druh epidotu - unakit je pro svou hojnost a dostupnost velmi vyhledávanou surovinou nejen na šperky, ale i léčebné účely.
Epidot - kámen zraněného srdce - jako utěšitel v bolesti, ať už je příčinou zklamaná láska nebo sebelítost, či dokonce chorobná žárlivost. Pomáhá nám najít sama sebe, oprostit se ode všech závislostí, jež nás srážejí a ubíjejí, neboť jedině tak nabudeme znovu pocitu vlastní identity, která nás napříště obrní před pocity méněcennosti. Epidot nám pomáhá znovu nabýt fyzických a duševních sil, zejména po těžkých nemocích, zahání smutek a trápení, které by mohlo negativně ovlivnit celý regenerační proces. Posiluje imunitní systém a činnost jater a žlučníku a s nimi i spojený trávicí proces. Na čakře srdce pomáhá při dechové nedostatečnosti, při alergickém nebo chronickém onemocnění plic, způsobeném jejich znečištěním.
Unakit je kamenem rovnováhy, jak v rovině psychické, tak i zdravotní. Obě tyto roviny spolu velmi úzce souvisí a navzájem se ovlivňují. Osvětluje a mírní problémy, které v sobě nosíme řadu let, pomáhá nám konečně opustit traumata, jež jsou nám jen zátěží a jimiž jen oživujeme svou bolest. Je nám vydatným pomocníkem při problémech trávicího traktu - zejména vody na lačný žaludek. Na čakře základu, položen na stydké kosti, tiší u žen menstruační bolesti a bolesti při souloži. U mužů, zvláště starších, problémy s prostatou.
Očista : Přes noc v misce s vodou, nebo na několik minut pod proudem vody. Přímé slunce snáší dobře, takže ho můžeme nechat nabíjet i několik hodin.

FLUORIT

Barva : čirý, bílá, žlutá, růžová, oranžová, červená, hnědá, zelená, modrá, fialová, černá, obvyklé je zonální střídání barev, skelný lesk
Projektivní kámen, vhodný k posílení účinků jiných kamenů.Je obdařen silnou ochrannou mocí, zejména na duševní úrovni, pracuje s vědomou myslí, posiluje naše myšlenky, zmírňuje emocionální zaujetí a potlačuje silné emoce, posiluje analytické schopnosti, urovnává zoufalství, depresi či vztek, zastavuje psychickou manipulaci, dodává řád každodennímu životu, uvádí do souladu citovou, tělesnou i duševní rovinu osobnosti, jemně otevírá dveře do podvědomí a nechává na povrch vyplynout potlačované pocity. Zvyšuje sebedůvěru, zručnost, tělesnou i duševní koordinaci, pomáhá při učení, zvyšuje koncentraci. Účinně funguje proti škodlivým vlivům počítačů a elektromag. záření.

Očista :Čistíme pod proudem vlažné vody, nebo přes noc v misce vody. Jelikož je citlivý na prudké světlo, nabíjíme jej z dosahu slunečních paprsků nebo v noci za úplňku, společně s křišťálem.

GAGÁT

Říká se mu také černý jantar. Voskově matný, neprůhledný, černý. Drahý kámen organického původu, z něhož se zejména ve viktoriánském období vyráběly nádherné sošky a šperky.
Má velkou moc odvádět negativní energii, ochraňovat a zbavovat strachu. Přitahuje lidi s velmi starou duší, kteří mají dlouhou zkušenost s inkarnacemi. Je-li často nošen na těle, stává se součástí duše svého majitele. Ten by jej měl proto dobře chránit před zneužitím jinou osobou.
Z toho také vyplývá, že je-li používán k léčebným účelům pro více lidí, musí se pokaždé velmi pečlivě a intenzivně čistit. Pokud gagát umístíme do příbytku, projevuje se jeho ochranná síla, ale zároveň nám může přivést do domu štěstí, lásku i peníze, ochránit podnikání.
Gagát je velmi mocný kámen, užívejte jej s úctou a pokorou.
Gagát je receptivní a tudíž vstřebává energie, a to především negativitu. Proto je hojně využíván k ochraně. Je také výjimečným amuletem pro cestování a nosí se k zažehnání nebezpečí na cestách nebo v cizích zemích. Pro ochranu před nočními můrami a k tomu, abychom měli klidný spánek a příjemně si odpočinuli, uložte kousek gagátu pod polštář nebo zavěste na rám postele.
Gagát také posiluje psychické vědomí. Částečky rozdrceného gagátu se také přidávají do kadidel podporujících psychiku. Můžete jej také použít k věštění budoucnosti, nasypte rozdrcené částečky na žhnoucí dřevěné uhlí, uklidněte své myšlenky a pak v jeho dýmu můžete věštit.
Gagát se také hojně využívá ve zdravotních a léčivých kouzlech. Nosí se pro udržení správného proudění energie v těle, a tak předchází nemocem.
Očista : Gagát čistíme krátce pod proudem vlažné vody, podobně jako jantar. Pro jeho velkou citlivost na sluneční paprsky nabíjíme jen na nepřímém slunci.

 

GIRASOL

Barva : mléčně zakalený, průsvitný až průhledný, skelný, hedvábný
Girasol – kámen bílého světla, který v sobě spojuje všechny pro nás tak vzácné vlastnosti křišťálu a průzračného opálu, je především kamenem hluboké meditace. Mléčně zakaleným měsíčním svitem se velice podobá naší duši, toužící po čistotě, po jasném vědomí, průzračnosti a vnitřním míru. Pod jeho vlivem v sobě rozpoznáváme nedostatky a vady, které jsme doposud před sebou podvědomě ukrývali. Pomáhá nám se opět nalézt, objevit své pravé Já, rozpustit veškeré stezky a trápení, nevyřešené problémy, nevyslyšené touhy, zraněné city, které všechny společně nedovolují zcela prohlédnout. Pomáhá nám odhodit všechny návyky a zvyklosti., obrátit list a pokusit se žít nový život. Život citově a duševně vyrovnaný, nerozlišující, život vnitřní, život všeobjímající nadosobní lásky.
Girasol je křehký kámen pro křehké senzitivní lidi, který stejně jako oni, jsou-li vystavení přílišnému tlaku a žáru, dostává trhliny. Takto je nám příkladem a varováním, jak bychom měli nakládat se svým vlastním životem. Ukazuje nám, že skutečná pravda a skutečný život je jen a jen v nás, v onom „bezčasovém teď“, v přítomném okamžiku, v poznání sebe sama.
Pomáhá při veškerých psychosomatických potížích a chorobách, je opravdu tím nejspolehlivějším a nejúčinnějším pomocníkem.
Můžeme ho přikládat na pupeční čakru, solar plexus, ale i na ostatní čakry, včetně vedlejších čaker nohou a rukou, nebo přímo na postižená místa. Jeho nedůrazné, jemné, ale zato naprosto rovnoměrně pulzující vibrace jsou pro tento účel tou nejvhodnější léčebnou metodou. Vyrovnává v duševní oblasti neklid a nepokoj, vyrovnává krevní tlak a oběh, reguluje tvorbu buněk, posiluje imunitní systém a lymfatickou soustavu, podporuje trávicí trakt. Při bolestech, zejména migréně, jej přikládáme na postižená místa, nebo ještě lépe, girasolovým oblázkem je masírujeme.
Voda je velice účinná k vnějšímu použití při očistě nezdravé pleti, vnitřní použití na lačný žaludek podporuje tvorbu enzymů, které mají vliv na veškeré životní pochody v těle.
Očista : Girasol nemá vody nikdy dost, miluje ji, proto jej můžeme ve vodě přechovávat i po delší čas. Jelikož je však naproti tomu velice choulostivý na žár, prudké změny teploty a přímé slunce, nabíjíme jej jen při východu a západu slunce, nebo v noci za úplňku.

 

GRANÁT

Barva : mezi nejznámější patří : almandin - fialovočervená, andradit - hnědočervená, zelená, variace démantoid - zelená, variace melanit - černá, grosulár - bezbarvá, hnědá, žlutozelená, růžová, variace hessonit - hnědá až oranžově červená, variace tsavorit - smaragdově zelená, pyrop - červená, spessartin - žlutá, oranžová, červenohnědá, hnědá, uvarovit - smaragdově zelená
Granát je kamenem ohně, vášně, ale i proměny a čistoty srdce. Je dárcem životodárné, život probouzející energie, sexuální vitality, fantazie bez hranic, touhy poznávat dosud neznámé. Stéle znovu nás podněcuje k neochabující činnosti a probouzí v nás nadšení a odvahu ubírat se cestami, kterými doposud nikdo neprošel. Podporuje naše rozhodnutí změnit překonané, je nám oporou v krizových situacích a v těžkých časech, probouzí v nás nikdy nezhasínající naději. Nejohnivější z granátů je pyrop a není náhodou, že jeho název byl odvozen od slova oheň.
Červený granát nám pomáhá překonávat v sobě zábrany, které nám brání uskutečňovat svá předsevzetí. Posiluje naši vytrvalost dovést je ke zdárnému konci. Granát nás obdarovává neúnavností, probouzí v nás radost žít, těšit se z prostých věcí na Zemi, nalézat okouzlení ve všem živém, co nás obklopuje a čeho jsme i my nedílnou součástí.
Červené druhy granátu posilují a aktivují celý náš organismus, povzbuzují činnost srdce, regulují krevní oběh a tlak, podporují tvorbu červených krvinek. Skvělým pomocníkem je i při poruchách pohlavních orgánů a poruchách s početím a impotenci psychického původu. Masáží zmírňujeme revmatické bolesti a granátovou vodou posilujeme funkci jater, sleziny, zevně hojí kožní onemocnění.
Hessonit, hnědočervená odrůda, léčí různá ochromení s důrazem na nervy a klouby, aktivuje sníženou schopnost pohybového ústrojí, posiluje ochablé svalstvo.
Zelené druhy granátů nám pomáhají překonávat depresivní stavy, návaly melancholie a celkovou vyčerpanost. Ovlivňuje tvorbu a růst kostí, ale i jinak je účinný při onemocněních kostí - osteoporóza. Granátová voda má uklidňující a regenerující účinky na unavenou pleť a sliznici, vnitřně játra a přilehlé orgány, které současně i čistí.
Položíme-li červený granát na čakru základu a zelený na čakru srdce, propojíme sexuální žádostivost základu s nadosobní láskou srdce. Obousměrný tok energie mezi nimi zbaví tuto dráhu eventuálních blokád. Srdce projasňuje sexuální aktivitu pohlavních orgánů láskou, zatímco pohlavní pud svým energetickým potenciálem potlačuje zvýšenou přecitlivělost a emocionální výkyvy srdce.
Černý granát - melanit - patří k vedlejší čakře rukou, zbavuje náš citový a sexuální život blokád.
Očista : Granáty čistíme pod vlažnou tekoucí vodou, nebo přes noc v misce. Nabíjet je můžeme libovolně dlouho na slunci, dokud necítíme, jak z nich sálá očistný žár.


HELIODOR

Barva : zlatožlutá, žlutá s nazelenalým nebo medovým nádechem, citronově žlutá, zabarvení od příměsí Fe, efekt kočičího oka, průhledný, průsvitný, skelný
Pro své jemné odstíny a vysokou kvalitu výbrusů je heliodor velmi ceněným a vyhledávaným drahým kamenem.
Je to kámen osvícení, hlubokého citu v duchovní sféře, při meditaci ho pokládáme na solar plexus a srdeční čakru, kde jeho zlatistý jas tiší neklid, naše roztěkané myšlenky (podvědomí) a vede nás jako zlatý paprsek do našeho duchovního středu.
V psychické rovině jeho zář pročišťuje průchod mezi vědomím a podvědomím, čímž nám pomáhá z podvědomí do vědomí vyzvednout a tam zpracovat staré vzory a zábrany, které nás z naší duchovní cesty strhují do hrubých projevů vnější mysli.
Vyrovnanost našich pocitů, mysli a počinů se pozitivně projevuje i fyzicky v celém organismu, kde jako vylaďující prvek uvádí v soulad všechyn pochody. Na zdraví se musíme dívat jako na celek - komplex fyzických, psychických, citových a duchovních činitelů, které jsou na sobě vzájemně závislé a proto musí ladit. V opačném případě nastane nemoc. Heliodor zejména ovlivňuje srdeční činnost a její rytmus, krevní oběh, cirkulaci krve mezi srdcem a plícemi, podporuje okysličování krve, které napomáhá se zbavovat i jedovatých zplodin.
Jeho největší vliv je ovšem v solaru, kde ochraňuje nervovou pleteň a zabraňuje škodám, které by mohly vést ke špatné funkci příslušných orgánů. Na pupeční čakře, eventuálně na čakře sleziny, příznivě působí na činnost zažívacího ústrojí. Položen na víčka zpomaluje proces krátkozrakosti i dalekozrakosti.
Protože je součástí heliodoru příměs uranu (velmi malé množství!), přikládáme jej na tělo jen krátce, na nezbytnou dobu. Rozhodně jej ale nenosíme u sebe nebo na sobě celý den!
Očista : Stejně jako u všech drahokamových odrůd provádíme po každém použití důkladnou očistu vodou a krátce nabíjíme na nepřímém slunci.

HELIOTROP

Barva : převážně tmavě zelená s typickými červenými skvrnkami, které někdy přechází do žlutých tónů, neprůhledný, matný
Projektivní kámen, přiřazen planetě Mars a elementu ohně. Má mystické a magické vlastnosti, dodává odvahu, zklidňuje obavy, likviduje vztek, podráždění, agresivitu a netrpělivost, zahání zlo a všechny nedobré síly a drží je v dostatečném odstupu. Ochraňuje, uzemňuje, zvyšuje intuici a kreativitu, je zdrojem nových sil, dodává odvahu, učí nás čelit nebezpečným situacím, dává rozhodnost k okamžitému činu. Přitahuje peníze a bohatství. Zajišťuje vítězství u soudu a v právních záležitostech.

 

HEMATIT

Barva : hnědá až červená, šedá až černá, kovový až matný lesk

Projektivní kámen, přiřazen planetě Saturn a elementu ohně. Je to zvláštní, okouzlující, stříbřitě šedý, těžký kámen, jenž je mocný ve vytahování nemocí z těla, uzemňuje, ochraňuje, uvádí do rovnováhy tělo, mysl i ducha, nese v sobě silný element jang, zajišťuje nerovnováhu meridiánu, čímž napravuje nevyváženosti jin. Odstraňuje vše nepříznivé a zabraňuje negativním energiím vstupovat do aury, nastoluje klid, mír a harmonii. Zvyšuje sebevědomí, schopnost přežít a pomáhá ženám překonat plachost. Přispívá k soustředění, zlepšuje paměť (obzvláště účinný na matematiku a technické předměty). Pomáhá překonávat různá omezení, které si majitel sám stanovil, pomáhá bojovat s přejídáním, kouřením a dalšími špatnými návyky.
Očista :Jen krátce pod tekoucí vodou. Nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci.

 

HOWLIT BÍLÝ/MAGNEZIT 

Receptivní, přiřazen planetě Měsíc a elementu vody. Přináší hluboký klid k uvolnění a meditaci, dodává harmonii, pomáhá přijímat ostatní takové, jací skutečně jsou, bez potřeby je měnit, umožňuje nenechat se zasáhnout problémy jiných, vynáší na povrch sebeklamy, pomáhá rozpoznávat podvědomé pocity a myšlenky, uklidňuje city, činní nás odolnějšími vůči stresu, překonává nervozitu, netoleranci a podrážděnost. Probouzí v nás bezvýhradnou lásku sami k sobě, otevírá srdeční čakru.

 

HOWLIT MODRÝ

Receptivní, přiřazen planetě Měsíc a elementu vody. Je to velice uklidňující kámen, potlačuje zlost a vztek, překonává sobectví, posiluje kladné povahové rysy, uklidňuje rozbouřené city, spojuje staré zasunuté emoce se současností a pomáhá je odblokovat, přináší vzpomínky na sny a vyvolává nové, které umožňují náhled do nitra našich problémů, vhodný při nespavosti, hlavně v případech příliš aktivní mysli. Výborně působí při meditaci, na třetím oku přináší vzpomínky na minulé životy.