6. hexagram: Sung - Svár

30.03.2011 09:55

Nebe a voda jdou opačným směrem. V tom je ten svár. Tak šlechetný člověk při svém díle dlouho váží první krok.

V tom sváru je plynutí i zátaras, krátké pozastavení uprostřed cesty nese štěstí, dokončení přináší neštěstí. Je dobré potkat velkého muže, není však příhodné chtít překročit velikou řeku.

Pamatujte, že silou a hádkami toho prosadíte opravdu málo. Svůj hněv ovládejte dřív, než bude pozdě. Nyní je vhodná chvíle k tomu, abyste si vyžádali pomoc od moudrého člověka. Podpory se vám brzy dostane, ale zatím ještě není rozumné pouštět se do větší akce nebo dělat významná rozhodnutí. Situace stále ještě není zcela bezpečná. Trpělivě vyčkávejte a buďte opatrní.

Trigramy Nebe a Voda nejdou příliš dohromady, protože Nebe se jako vládce snaží uplatňovat své zákony na něco tak nepolapitelného, jako je plynoucí voda. Znak označující hexagram znamená soudní rozepři a to se projevuje i v textu. Pomocí kompromisů se dá dojít dál, než neústupností. Soudce je tu tím, kdo o situaci moudře rozhoduje. V hexagramu se také objevují jisté narážky pocházející z dávného příběhu jednoho šlechtice, který byl u královského soudu obviněn z nesprávného jednání. Byl donucen z města odejít, znovu se vrátil a až tehdy, kdy uznal svou vinu, mohl zůstat. Celkové vyznění hexagramu tak symbolicky ukazuje, že je dobré jednat upřímně, dbát daných zákonů a nepodceňovat ani proměnlivost osudu. Pocty s sebou zároveň přinášejí pocit moci, který může člověka omámit natolik, že začne jednat nerozvážně a nevhodně. A to pak mívá za následek ponížení a potrestání. Přízeň osudu bývá navíc velmi vrtkavá. Někdy se můžeme snažit sebevíc, a přesto nám může odměna stejně proklouznout mezi prsty. Je dobré mít na paměti, že jsme vystaveni jak světlým, tak i temným stránkám života.