6. ČAKRA Ádžna čelní čakra ( třetí oko )

17.04.2011 19:58

Barva. indigově modrá, také žlutá a fialová
Části těla: obličej, oči, uši, dutiny, centrální nervový systém, malý mozek
Drahokamy: lapis lazuli, sodalit.

Smyslová funkce: všechny smysly, také nadsmyslové vnímání
Symbol: lotos s 96 (2x48) okvětními lístky

Tón: A

Umístění:čakra se nachází uprostřed čela mezi obočím

Vlastnosti: intelektuální poznání, racionální myšlení, poznání vnitřních souvislostí, náhlá poznání, představivost, intuice

Vyživuje: orgány hlavy, kromě toho je spojena s meridiány močového měchýře a střevního traktu

Vůně: máta, jasmín

Základní princip: poznání bytí
Žláza: podvěsek mozkový - svojí činností ovládá funkci všech ostatních žláz. Zajišťuje harmonickou souhru všech žláz.

Je to sídlo vyšších duchovních sil, intelektuálních schopností rozlišování, paměti, vůle. Na tělesné rovině nejvyšší řídící centrum centrálního nervového systému. Šestá čakra je v našem životě sídlem uvědomovacích procesů, můžeme tak vytvářet nové reality a staré rušit. Obvykle však probíhá proces automaticky, většina myšlenek, které určují náš život, je ovládána našimi zafixovanými emočními reakcemi a je programována našimi i cizími soudy a předsudky.

Harmonická funkce
Čakra funguje harmonicky i když není zcela otevřená. Projevuje se to v bystrém rozumu a duševních schopnostech. Znakem částečně otevřené harmonicky fungující čakry může být jak komplexní pohled na určité vědecké bádání, tak poznání hlubokých fylozofických pravd. Pravděpodobně máš také dobře vyvinutu schopnost vizualizace a chápeš mnohé souvislosti intuitivně. Možná někdy pozoruješ, že se tvoje myšlenky a představy spontálně uskutečňují.
Disharmonická funkce
Nejčastější projev této čakry je zatížení hlavy. Jsi člověk, který žije výlučně svým intelektem a rozumem. Platí jen to, co je rozumem pochopitelné a vědeckými metodami ověřitelné a dokazatelné. Vnitřní duchovní poznání odmítáš jako nevědecké a nerealistické. Mezi projevy disharmonické čakry spadají také pokusy jak působit na druhé lidi za účelem demonstrace, vlastní moci nebo uspokojení vlastních myšlenek. V takovém případě bývá ještě obvykle porušena čakra solar-plexu a málo rozvinutá čakra srdce a čakra temene hlavy.
Nedostatečná funkce

Je-li tok energie šestou čakrou výrazně omezen, je pro tebe jedinou opravdovou skutečností vnější viditelný svět. Tvůj život zaručují materiální přání, tělesné potřeby a neovladatelné emoce. Duchovní diskuze jsou pro tebe namáhavé a neužitečné. Duchovní pravdy odmítáš pouze jako domněnky anebo nesmysly bez praktického významu. Tvé myšlení se orientuje podle převládajícího mínění ve společnosti. V náročných situacích pak lehce ztrácíš hlavu.

Řeč těla: obvyklým znamením, že je někdo citlivý na to, aby se viděl takový, jaký doopravdy je, jsou černé brýle, vlasy spadající přes oči zakrývající si oči rukama. v podstatě se lidé ukrývají, protože jsou přesvědčeni, že ve vnějším světě nejde dosáhnout harmonie.tito lidé jsou citlivý na kritiku, když se k nim přiblížíte. Vyhýbají se očnímu kontaktu, dívají se do země. Potřebují být ujištěni, že je s nimi vše v pořádku a že se nemusí dále schovávat, že je máte rádi.
Nemoci spojené s třetím okem:
Tlakové bolesti hlavy, migréna, problémy s viděním, krátkozrakost, dalekozrakost, zelený zákal, skvrny v zorném poli oka, zánět horních cest dýchacích a potíže s dutinami, výtok z nosu, zánět vedlejších nosních dutin


Možnosti čištění a aktivování šesté čakry


Účinky přírody:

šestou čakru stimuluje pozorování temně modré noční oblohy plné hvězd. Tento zážitek otevírá ducha pro nekonečnou šířku a hloubku projeveného Stvoření.
Účinky zvuků:

všechny zvuky, které otevírají a zklidňují tvého ducha a vyvolávají obrazy nebo pocity kosmické hloubky jsou vhodné k harmonizaci a oživení šesté čakry. např. skladba v hudbě New age. Tímto způsobem také působí některá klasická díla např. J.S. Bach.
Účinky barev :

 otevření a vyjasnění šesté čakry prohlubuje temně modrá barva (indigo). Dává vnitřní klid, jasnost, a hloubku, posiluje a uzdravuje smysly a otevírá je jemnějším úrovním vnímání.
Účinky vůní: 
Máta peprná - osvěžující vůně máty uvolňuje blokády v oblasti šesté čakry a pomáhá při odstraňování starých omezených myšlenkových struktur. Posiluje sílu koncentrace.
Jasmín - jemnou květinovou vůní jasmínu se otvírá náš duch obrazům a vizím, které v sobě nesou poselství hlubších pravd. Vibrace jasmínové vůně zjemňují vnímání a spojují energie šesté čakry s energiemi čakry srdce.
Olej a jeho použití. Směs proti stresu - přírodní éterický olej

 

Účinky drahokamů

Lapis lazuli - dává hloubkovou radost ze zázraku života a vesmíru. Zprostředkovává duši zážitek z kosmu a otvírá ji věčnému životu. Vede tvého ducha do nitra, umocňuje jeho sílu a pomáhá k poznání vyšších souvislostí.
Indigově modrý safír - otvírá ducha kosmickému vědění a věčným pravdám.Přináší hledající duši jasno na duchovní cestě.

Sodalit - rozjasňuje rozum, vede ho k hlubokým myšlenkám. Dává mírnost a posiluje nervy. Pomáhá odstraňovat zavedené způsoby myšlení. Dává důvěru a sílu zastávat vlastní názory a přináší ideje a poznatky do běžného života.