59. hexagram: Chuan - Odloučení

31.03.2011 08:35

Vítr vane nad vodami. Odloučení. Tak staří králové obětovali bohům a zakládali chrámy.

Naděje a úspěch. Staří králové se uchylovali tam, kde měli chrám. Je dobré překročit velikou řeku. Je dobré být vytrvalý.

I těm nejdrobnějším potížím můžete snadno předejít, odstraníte-li klíčící problémy v samotném počátku. Snažte se starat o druhé s otevřenou al láskyplnou náručí. Nyní je vhodná doba k započetí jednání a cest, k hovoru s vlivnými, mocnými a zkušenými. Je to také příznivé období pro ukončení rozdělaných věcí.

Hexagram tvoří trigramy Vítr a Voda. Tyto dva živly jsou symboly pro rozptýlení, rozpínání, rozehnání. Plynoucí voda - příjemná, pokud je její tok mírný, ale hrozivá, když je to dravý proud - měla v dávné Číně svůj zvláštní význam. Na jedné straně byla spojována s duchovní obnovou, na straně druhé to však byla i strašlivá ničící síla. Obraz plynoucí vody do níž fouká vítr, nás důrazně upozorňuje na to, jak příjemná a prospěšná je klidně plynoucí voda, ale jak strašlivou destruktivní sílu může mít, když se rozbouří. Přestože jsou v tomto hexagramu vyjádřeny obavy a strach, zároveň je v něm obsažena i naděje bezpečného přeplutí vod.