5.ČAKRA – Višuddhi ( krční čakra )

17.04.2011 19:57

Barva: světle modrá, stříbrná a zelenavě modrá
Části těla: oblast krku (šíje), týlu, spodní partie čelisti, uši, ústrojí hlasu, hrtan, horní část plic, paže, průdušky.

Drahokamy: akvamarín, tyrkys, chalcedon

Element: éter
Smyslová funkce: sluch

Symbol:lotos s šestnácti okvětními lístky

Tón: G

Umístění: čakra se nachází v místech, kde začíná krk.
Vlastnosti: komunikace, vzájemná výměna vědění a zkušenosti, aktivní sebevyjádření

Vyživuje: dýchací orgány, krk, orgány sluchového aparátu, kůži

Vůně: šalvěj, eukalyptus

Základní princip: rezonance s Bytím
Žláza : štítná žláza.
 
V čakře se nachází centrum lidských vyjadřovacích schopností, komunikace a inspirace. Pátá čakra vytváří spojení spodních čaker s čakrami hlavy. Slouží jako most mezi naším myšlením a cítěním, mezi našimi impulsy a reakcemi na ně, propojuje obsahy všech čaker s naším světem. Přes krční čakru vyjadřujeme vše smích , pláč, pocity, radosti strachu, vzteku, lásky, přání, myšlení, myšlenky, názory a vnímání našeho světa.
Harmonická funkce
Úplně otevřenou krční čakrou vyjadřuješ otevřeně a bez obav své pocity, myšlenky a vnitřní poznatky. Jsi schopen/a ukázat svoji sílu i slabost. Tvá vnitřní upřímnost vůči sobě samému i ostatním se projevuje v přímosti tvého jednání.Avšak také umíš mlčet, je-li to zapotřebí. Máš také dar naslouchat druhým, naslouchat srdcem..
Disharmonická funkce
Když jsou blokovány energie krční čakry, je rušeno porozumění mezi hlavou a tělem. Bude ti zatěžko reflektovat své vlastní pocity a projevuješ své zadržované emoce často v nepromyšleném chování, anebo se uzavřeš ve své intelektualitě.
Tvoje řeč je buď neuhlazená a hrubá, nebo spíše věcná a studená. Možná i koktáš. Tvůj hlas je poměrně silný, tvá slova ale nemají hlubší význam. Nesneseš, abys působil dojmem slabocha a pokoušíš se stát za každou cenu silným. Tak se dostáváš pod velký tlak. Výsledek je ten, že se schováváš do krunýře, vystrčíš ramena a schováš hlavu mezi ně, aby ses tak ochránil před další možnou zátěží nebo novým útokem.
Disharmonická čakra je také u lidí, kteří zneužívají svá slova k manipulaci druhých lidí.

Nedostatečná funkce
Při nedostatečné funkci páté čakry upadáš do těžkostí jak se projevit, vyjádřit, představit. Držíš se zpátky, jsi spíše plachý/á, tichý/á, uzavřený/á, nebo mluvíš jen o nedůležitých věcech.
Když se musíš projevit máš jakoby knedlík v krku a tvůj hlas je stísněný. Ještě častěji než v disharmonické funkci zde častěji nacházíme koktání. Jsi vůči ostatním lidem nejistý a obáváš se jejich soudu.Když se pátá čakra nerozvíjí během života, nastává celkové ztuhnutí. Tebou vymezený rámec bytí , uvnitř kterého trávíš život a vyjadřuješ svůj potenciál, je velmi úzký, jedinou realitu považuješ vnější svět.
Řeč těla:

Stáhlo se mi hrdlo, Mám v krku knedlík, zadrhnutí hlasu, když se narazí na něco nepříjemného. Sklon k červenání. Lidé, kteří nechtějí přijmout nové myšlenky nebo nemají rádi změny, nosí oděvy těsně ke krku nebo mají vysoký límec, šátek, šálu. Do oblasti krční čakry patří také uši, lidé, kteří si dávají ruce přes uši, když něco povídáte, tím říkají mnoho o své neochotě naslouchat.
Nemoci těla: Astma, zvýšená činnost štítné žlázy, bolesti v krku, záněty krční mandlí, sluchové potíže, ušní šelesti, horní cesty trávicí soustavy, afty, zuby, mentální anorexie, roztroušená skleroźa.


Možnosti čištění a aktivování páté čakry


Účinky přírody:

Jasná a průhledná modrá barva nebe vyvolává rezonanci v tvé krční čakře. Abys mohl/a plně vnímat lehni si v přírodě a pozoruj modrou oblohu. Pocítíš jak tvoje úzkosti a fixace se postupně v tvé krční čakře a jejím dosahu uvolní.
Zrcadlení modrého nebe na vodní hladině působí na tvé pocity osvobozujícím dojmem. Tiché šplouchání vln bude přinášet poselství tvých skrytých emocí.


Účinky zvuků:

Hudba a zpěv na horní harmonické tóny, sakrální a meditativní zpěv působí na krční čakru oživujícím dojmem. Největší účinek na harmonizaci a uvolnění páté čakry má hudba New Age s dozvukem (ozvěnou).

Účinky barev:

5. čakře přináleží jasná modrá barva. Tato barva dává klid a otevírá duchovní inspiraci.

Účinky vůní
Šalvěj - čerstvá trpká vůně šalvěje vysílá léčivé vlny do oblasti řeči. Uvolňuje zatuhliny v krční čakře, aby naše slova zněla harmonicky a zvučně a mohla zprostředkovávat úmysl naší duše co nejlépe.
Eukalyptus - Čerstvá vůně eukalyptového oleje dodává jasnost a šířku. Jeho vlny nás otevřou pro vnitřní inspiraci a dodávají našemu výrazu původnost a kreativitu.
Olej - směs pro koncentraci - přírodní éterický olej

 

Účinky drahokamů


Akvamarín - světle modrá barva akvamarínu má povzbuzující účinek na duši. Podporuje komunikaci s vnitřním já a přináší světlo a jasno do duše. Vlivem akvamarínu se duše stává místem nesobecké lásky a léčivé síly. Jeho vlny dodávají duši čistotu, svobodu a šířku.

Tyrkys - pomáhá vyjadřovat duchovní idey a poznatky a integrovat je do života na Zemi. Přitahuje pozitivní energie a chrání tělo i duši před negativními vlivy.

 

Chalcedon - působí pozitivně na štítnou žlázu. Má uklidňující účinek na stav mysli, působí proti podrážděnosti a přecitlivělosti. Svým uklidňujícím vlivem otevírá cestu k vnitřní inspiraci a podporuje schopnost sebe výrazu slovem a písmem.