4. ČAKRA – Anáhata ( srdeční čakra )

17.04.2011 19:56

Barva: zelená, růžová, zlatá

Část těla: srdce, horní část za s hrudníkem, hrudní dutina, spodní část plic, krev, krevní oběh, kůže

Drahokamy: kuncit, smaragd, zelený nefrit, růžový křemen, turmalín.

Element: vzduch

Smyslová funkce: hmat

Symbol: lotos s dvanácti okvětními lístky
Tón: F
Umístění - čakra se nachází blízko pátého hrudního obratle a souvisí se vzdušným elementem a hmatem.

Vlastnosti: velkorysost, srdečnost, vroucnost pocitů nebo stud za city, kontakt, snaha harmonii, překonání individuálního ega, čímž se teprve umožní nesobecká láska

Vyživuje:srdeční a cévní systém, hrudní koš, páteř a ruce

Základní princip: odevzdanost
Žláza - brzlík - reguluje růst řídí mízní systém v těle. Povzbuzuje a posiluje imunitní systém.
 
Čakra srdce vytváří střed systému čaker. V ní se spojují tři spodní fyzicko- emoční centra se třemi horními duchovními. Nacházíme zde schopnosti empatie, soucitu, naladit se na druhé, prožívat. Úloha čakry je sjednocení skrze lásku. Každá touha po kontaktu, po splynutí, harmonii a lásce se projevuje prostřednictvím čakry srdce. Ve své očištěné formě je srdce centrem opravdové lásky. Každým záporem vytváříme oddělenost a negativitu. Pozitivní "ano" naproti tomu vytváří vibrace, ve kterých se negativní pocity nemohou udržet a mizí. Trpíš-li nějakou bolestí, nebo nemocí, můžeš pozorovat, že láskyplnou pozorností k nemocnému orgánu nebo části těla se může uzdravení značně urychlit.
Harmonická funkce
Je-li čakra srdce dokonale otevřená a působí v harmonii s ostatními čakrami, stáváš se prostředníkem lásky. Vibrace dokáží přeměňovat tvůj svět, sjednocovat a usmiřovat. Vyzařuješ teplo, lásku a energii, což otvírá srdce ostatních, navozuje důvěru a dává radost. Soucit a ochota jsou pro tebe samozřejmostí.
Disharmonická funkce
Chybná funkce čakry se může projevovat různým způsobem. např. rád bys dával/a a byl/a bys tu vždycky pro druhé, nejsi však spokojený/á se zdrojem lásky. Nebo se cítíš mocná/ý a silná/ý a dáváš tuto sílu jiným, ale nejsi schopen/a přijímat lásku, otevřít se, abys ji mohl/a pojmout. Říkáš si možná, že lásku druhých nepotřebuješ.
Nedostatečná funkce
Nedostatečná funkce srdce tě činí lehce zranitelným a závislým na lásce a náklonnosti ostatních. Když jsi odmítnut/a, cítíš se hluboce zasažen/a, obzvláště pokud jsi se jednou otevřel/a. Pak se uzavřeš do ulity a jsi smutný/á a deprimovaný/á.
Řeč těla: Děti, které se často postaví do rohu místnosti s rukama překříženýma rukama na prsou chrání své bolavé srdce. tento zvyk si nesou až do dospělosti, projevují se ta, kdykoliv potřebují útěchu. Dotyk se stal z jednou z nejdůležitějších prvků doplňkových terapií, protože bohužel v dnešní době je mnoho lidí, kterých se po dlouhá léta nikdo nedotkl nebo je nikdo nepohladil.


Možnosti čištění čakry a jak jí harmonizovat
Účinky přírody:

Každá tichá procházka v nedotknuté přírodě, každý květ přináší poselství lásky - obzvláště růžové květy.
Účinky zvuků:

každá klasická hudba
Účinky barev:

zelená barva luk nás povzbudí, navozuje sympatie, pocit míru. Jemné vibrace růžové barvy uvolňují zatvrdliny v těle. Vzbuzuje pocit lásky a něhy.
Účinky vůní:

Růžový olej - jeho něžné láskyplné srdce hojí rány srdce. Povzbuzuje a zjemňuje smyslné radosti.
Olej - relaxační směs pro uvolnění - přírodní éterický olej

Účinky drahokamů:

Růžový křemen - něžný růžový křemen podporuje jemnost, něhu, lásku, obklopuje duši láskyplnými vibrace, které léčí rány srdce, vzniklé hrubostí, tvrdostí, nepozorností. Tvá duše se může dále otevírat lásce a lásku dávat.

 

  

Turmalín: růžovo-červený turmalín tě vyvádí z příčin zúžených pocitových struktur, otevírá se a rozšiřuje srdce. Léčí .

 

 

Kuncit - podporuje přímočarost, přivádí tě na cestu dokonalé lásky

 

 

Smaragd - je to kámen všeobjímající lásky, posiluje a harmonizuje lásku, dává klid a harmonii, přitahuje léčivé síly.

  

 

Nefrit (Jadeit) - přináší mír, harmonii, moudrost srdce, spravedlnost, skromnost, uklidňuje srdce, pomáhá při neklidu, podporuje klidné sny