30. hexagram: Li - Záření

30.03.2011 11:37

Dvakrát se rozsvítí zář. To je záření. Tak veliký člověk, pokračuje v tom světle, osvětluje všechny čtyři světové strany.

Je dobré být vytrvalý. Naděje. Chovat krávu znamená štěstí.

Nepřestávejte pracovat sami na sobě, ani se nevzdalujte od lidí, kterým tolik věříte. Jedině tak přispějete k tomu, aby Váš úspěch ve společnosti trval bez problémů dál. Oheň je příslibem udržení života i ničivá síla, která může život brát. Je třeba snažit se tento živel ovládat natolik, aby byl přínosem. Udržování ohně bylo zárukou pokračování rodu, ale stejně důležité je udržovat svůj vnitřní oheň, který může ozařovat cestu do nitra. Udržujte jin a jang v rovnováze a vše bude v pořádku.

Tento hexagram se skládá ze dvou trigramů Oheň, což je umocnění podstaty věci. Pokud se spojí čínské znaky označující den a měsíc, dostaneme význam "výrazně oslnivý". Stejně tak zdvojený oheň znamená "oslnivý, jasně zářící". V hexagramu se také mluví o zvířecích obětinách, což je symbolické vyjádření nutnosti navození přirozené vyrovnanosti sil, které udržují život. Kráva je symbolem domestikace, zatímco býk je symbolem divokosti. Dvojí povaha ohně - ochránce a ničitel - vystihuje možné extrémní zvraty osudu. Proto se v hexagramu mluví o dvou silách, jinové i jangové, které musí spolupracovat a není dobré dopustit, aby jedna z nich převládala.