3.ČAKRA – Manipura ( solární čakra )

17.04.2011 19:49

Barva: žlutá a zlatožlutá

Část těla: spodní část zad, trávicí systém, žaludek, játra, slezina, dutina břišní, žlučník, nervový systém

Drahokamy: tygří oko, jantar, zlatožlutý topas, citrín

Element: oheň

Smyslová funkce: zrak

Symbol: lotos s deseti okvětními lístky

Tón: E

Umístění:čakra se nachází těsně nad pupkem v místě epigastrického plexu.

Vlastnosti: snaha po společenském uznání, postavení a moci, pozitivní poměr k životu, ovládnutí emocí na úrovni intelektu, komunikace s okolím, schopnost učit, moudrost a celistvost.

Vyživuje: játra, slezinu, zažívací orgány

Základní princip:výstavba bytí

Žláza: slinivka břišní (játra), hrají důležitou roli při zpracování a trávení potravy.

 

Třetí čakra je sídlem emocí - hněvu, strachu, viny, žárlivosti, sobectví, nezdravých tužeb. Čakra přestavuje naše centrum síly. Tudy přijímáme sluneční energii, která kromě toho vyživuje éterické vibrační pole a tím dodává vitalitu také tělu fyzickému a udržuje ho. Třetí čarou vstupujeme do aktivního vztahu ke třetím lidem. Je to oblast, ze které vychází z našeho těla emoční energie. Odtud, jsou řízeny sympatie a antipatie, schopnost trvalých vazeb a mezilidské vztahy. Čakrou vnímáme přímé vibrace ostatních lidí, když cítíme hrozící nebezpečí- čakra se stáhne, což je obranný mechanismus. Nenastává to, ale v případě, máme-li hodně světla v sobě, které vytváří kolem nás ochranný obal.

Harmonická funkce

Třetí čakra, když je otevřená a funguje harmonicky, máš v sobě pocit míru, vnitřní harmonie, jsi spokojen/a s postavením v životě. Můžeš být sami se sebou vyrovnan/á a zároveň respektujete přání a pocity druhých. Máš v sobě jas, který obklopuje i tvoje tělo, chrání tě před negativními vibracemi a vyzařuješ to tvého okolí. Máš-li navíc otevřenu šestou a sedmou čakru, poznáváš, že vše viditelné je složeno z různých vibrací světla. Plní se ti přání, protože jsi úzce spojen/a se silou světla. Co si přeješ přitahujete jako magnet.

Disharmonická funkce

Při jednostranném vlivu, nebo chybné funkci třetí čakry. Všechno má být podle tvého názoru, chceš ovládat svůj svět, prosazovat svou moc a dobývat. Avšak cítíš, že jsi k tomu hnán/a vnitřním neklidem a nespokojeností. Pravděpodobně jsi zažil/a mnoho uznání a potvrzení sebe sama, proto jsi si nemohl/a vyvinout skutečnou sebeúctu, která se ti nedostávala a kterou teď hledáš ve vnějším světě. Chybí ti vnitřní uvolněnost, připadá ti těžké vypřáhnout a uvolnit se. Také lehce vybuchneš, ve své podrážděnosti se projevuje mnoho hněvu, které jsi během času spolykal bez dalšího zpracování.

Nedostatečná funkce

S nedostatečnou funkcí třetí čakry se cítíš často bez odvahy a poražený. Všude vidíš překážky, které se ti stavějí do cesty. Rozvoj osobnosti byl již pravděpodobně v dětstvím poškozen. V obtížných situacích máš houpavý strach v žaludku nebo jsi nervózní, máš těkavé jednání. Neobvyklé zážitky ti přinášejí strach a neklid.

Řeč těla: solar plexus je čakra, která nejčastěji potřebuje ochranu, protože touto čakrou člověk vnímá změny vibrace v atmosféře, zvlášť pokud se týkají emocí. Ruce překřížené na žaludku mohou znamenat rozvážnost, ale i , že je vám někdo nesympatický. V tomto případě ukazuje na potřebu ochránit se před člověkem.

Nemoci spojené se Solar plexem

Cukrovka, slinivka břišní, zánět slinivky břišní, nemoci jater, žlučové kameny, dvanácterníkový vřed, kýla, jícnový reflex, tenké střevo, slezina

 

Možnosti čištění a aktivování třetí čakry

Účinky přírody: 

zlaté světlo Slunce, koresponduje se světle, teplem, silou čakry solar-plexu. Pozorování ozářeného pole zralého obilí nebo řepky ti dá zážitek hojnosti a odezvy na teplo a sílu Slunce.

Účinky hudby:

třetí čakra se aktivuje ohnivými rytmy. K její harmonizaci může být použita orchestrální hudba. Při hyperaktivitě je vhodná každá uvolňující hudba.

Účinky barev: 

třetí čakru posiluje aktivuje žlutá sluneční barva. Oživuje nervovou činnost a myšlení, podporuje kontakt a výměnu s ostatními lidmi. Zabraňuje pocitu únavy, dává veselost, volnost, uklidňuje duševní problémy a onemocnění.

Účinky vůní:

Levandule - levandulový olej uklidňuje a uvolňuje hyperaktivitu třetí čakry.

Rozmarýn - rozmarýnový olej je obzvlášť vhodný při nedostatečné funkci třetí čakry, oživuje a povzbuzuje, pomáhá překonávat lenost a podporuje připravenost k jednání

Bergamont - vibrace tohoto oleje, připravovaného z plodů stromu bergamont, v sobě mají mnoho světla. Jeho vůně posiluje životní energie. Dodává sebedůvěru a sebejistotu.

Olej - směs antiseptických látek - přírodní éterický olej

Účinky drahokamů:

 

Tygří oko - podporuje vnější a vnitřní zrak. Zbystřuje rozum a pomáhá poznat vlastní chyby a těžit z nich.

 

 

Jantar - dává teplo, naději, radost, ukazuje jak život realizovat, propůjčuje šťastnou ruku při podnikání. V tělesné rovině očišťuje organizmus, vyrovnává trávicí systém, posiluje a čistí játra.

 

Topas - zlatožlutý topas tě naplňuje silou slunce, prohlubuje vědomí, bdělost, jasnost, radost živost. Zbavuje zatěžujících pocitů, temných myšlenek, což pomáhá při úzkostech a depresích. Posiluje a podporuje tělesné trávení.

 

Citrin - poskytuje pohodu, teplo, živost, jistotu a naději, pomáhá zpracovat životní zážitky a integrovat je do osobnosti. Přitahuje vnitřní a vnější hojnost, podporuje tě při uskutečňování cílů. V tělesné rovině podporuje vylučovat jedovaté látky, oživuje nervovou činnost.