28. hexagram: Ta-kuo - Převaha velkého

30.03.2011 11:35

Jezero zaplavuje les. Převaha velkého. Tak ušlechtilý muž osamocen stojí beze strachu a nestýská si, když se má zřeknout světa.

Převaha velkého. Hřebenový trám se prohýbá. Je dobré jít. Úspěch.

Vaše postavení ohrožuje to, co byste chtěli udělat, a to, co Vám současná situace vlastně nabízí. Tentokrát budete potřebovat pořádnou trpělivost, rozhodnost i klid. Pokud je už situace nějak narušena, pak je lepší, když se z ní sami vymaníme, protože se tak vyhneme nezadržitelnému kolapsu. Každá zkušenost je přínosná, protože vede k hlubšímu zamyšlení a otevírá cesty k vnitřnímu vhledu. Právě vypjatější situace mají svou cenu v tom, že člověka probudí z jisté letargie a ukážou mu, že je tu možnost změny.

Trigramy Jezero nahoře a Vítr dole tvoří hexagram pojednávající o plynutí a pohybu. Nic není neměnné, nic není pevně dané. Všechno se mění, přichází a odchází. Tento hexagram nás nabádá, abychom nevěřili ničemu, co je na první pohled pevné a stabilní. Je lepší připravit se včas na změny, které nemusí probíhat jen kolem vás, ale i ve vás samých. Hlavní trám domu je zde symbolických vyjádřením středu bytí člověka, jeho pravé podstaty. Ve starobylé Číně se stavěly domy jen s jedním patrem, takže pokud se narušil hlavní trám, zřítila se celá stavba. Tak je tomu i s lidským životem. Jestliže člověk naruší svou vnitřní podstatu, přivolává na sebe celkové zhroucení. Jakmile tedy cítí, že se hlavní trám mírně porušil, je lepší vystavět dům nový a nesnažit se o marné opravy. Tento hexagram nás ale zároveň upozorňuje, že nemůžeme čekat jistoty a bezpečí ve světě močálů, nad nimiž vane vítr. Je lepší se s tím smířit a s radostí přijímat i ty menší chvíle štěstí.