25. hexagram: Wu-wang - Nevinnost

30.03.2011 11:30

Pod nebem bouří. Věcem je vlastní nevinnost. Tak staří králové zasahovali v pravý čas a živili deset tisíc věcí.

Velká naděje na úspěch. Je dobré být vytrvalý. Kdo porušil pravidla, padne doprostřed běd. Není tedy dobré, aby vyrážel na cestu. Narození v druhém měsíci budou šťastnější.

Občas je dobré zapomenout na plánování a přesný životní řád. Místo toho se trochu uvolněte, pořádně si odpočiňte a jednejte v duchu své nejhlubší přirozenosti. Chcete-li se někam dostat, pak poslechněte rady a vydejte se přímou a úzkou cestou. Připravte se ovšem i na to, že z čistého nebe může uhodit blesk. Některé věci je velmi těžké očekávat. Ovšem ten, kdo je vytrvalý a upřímně projeví svou pravdu, může podobným událostem čelit v klidu a moudře je vyřešit.

Tento hexagram tvoří trigramy Nebe nad Hromem. Vyvolává představu zásahu nebes proti nespravedlnosti a potrestání toho, kdo narušil řád. Právě přirozený řád určuje, co je vhodné a příhodné v určité situaci. Člověk by proto neměl očekávat zisky bez úsilí a měl by učinit bezpečnostní opatření na ochranu svého majetku. Chování, jež je v rozporu s přirozeným řádem, přinese jen strasti a neštěstí. Proto hexagram mluví o upřímnosti, která umožní jít správnou cestou a otevírá možnosti dalšího jednání.