2.ČAKRA – Svadhišthána ( sakrální čakra )

17.04.2011 19:48

Barva : oranžová

Části těla: hýždě, rozmnožovací orgány, ledviny, močový měchýř, vše tekuté - míza, krev, sperma, trávicí šťávy,sperma

Drahokamy: karneol, měsíční kámen.

Element : voda

Smyslová funkce: chuť

Symbol: lotos se šesti okvětními lístky
Tón: D

Umístění: čakra se nachází v polovině vzdálenosti mezi stydkou kostí a pupkem

Vlastnosti: tvořivost, plodnost, citlivost, smyslnost, umělecké cítění, partnerské vztahy, schopnost očisty, první forma komunikace-komunikace na emotivní úrovni

Vyživuje: střední trakt, ledviny, močově-pohlavní systém
Vůně: ylang-ylang, santál

Základní princip: tvořivé rozmnožování bytí

Žlázy - varlata, vaječníky, prostata

Druhá čakra je centrum původních, nefiltrovaných emocí, sexuální energie a tvořivých sil. Je přiřazena elementu vody, ze kterého postává vše živé. Avšak voda také odplavuje a očišťuje, to se projeví v oblasti detoxikační a vyměšující. Na úrovni duševní to prožíváme jako uvolnění a odplavení pocitů.
Harmonická funkce
Harmonická funkce se projevuje v přirozeném splývání s proudem života a svými pocity. Jsi vůči lidem a hlavně kvůli druhému pohlaví přirozená/ý a otevřená/ý. Sexuální spojení s druhým člověkem je radost a láska v jednom.
Disharmonická funkce
Chybná funkce druhé čakry má svůj původ hlavně v období puberty. Probouzí se sexuální síly vyvolávající nejistotu, protože vychovatelé, rodiče jsou jen vzácně schopní ukázat mladému člověku , jak s nimi správně zacházet. Často je to taky nedostatek něžnosti a tělesné blízkosti v ranném dětství. Jiný možný následek tohoto přístupu je , že používáš sex jako drogu.
Nedostatečná funkce
vzniká ve většině případů již v dětství. Pravděpodobně rodiče potlačovali vlastní smyslnost a sexualitu a tobě chyběli dotyky, mazlení a něžnosti. Následkem toho se stalo, že jsi se uzavřel/a. V pubertě jsi zcela deroucí se sexualitu zablokoval/a, potlačil/a. Toto potlačení má za následek nedostatek sebeúcty, neprůchodnost emocí a sexuální chladnost.
Řeč těla: Rozhodující oblast je křížová čakra. Představuje schopnost tvořit a mít prostor k tvoření. Položení rukou do oblasti podbřišku může být výrazem strachu z citového ranění a nebo odmítnutí. Tyto věci je třeba mít na paměti, když jednáme s někým, jehož řeč těla má vztah ke křížové čakře. Takový člověk potřebuje prostor spojený s nepodmíněnou láskou, aby se mohl plně projevit.
Nemoci spojené s křížovou čakrou:
Dráždivý tračník, menstruační cyklus, předmenstruační syndrom,menstr. krvácení, cysty na vaječníkách, endometrióza, nemoci varlat, nemoci prostaty


Možnosti čištění a aktivování druhé čakry

Účinky přírody:.

Druhou čakru oživuje měsíční světlo, dotyk s čistou, průzračnou vodou i pohled na ni. Měsíc obzvlášť v úplňku, stimuluje pocity. Tiché posezení u čisté vodní hladiny, koupel v ní nebo pár doušků čistého pramene pomáhá očistit tvou duši a osvobodit ji od citových blokád a stresů, aby život mohl zase volně proudit.
Účinky hudby:

K aktivování se hodí plynulá hudba, vzbuzující pocit nezkalené životní radosti. Ke zklidnění čakry naslouchej zpěvu ptáků, zvuku tekoucí vody, vodotrysku.
Účinky barev:

 Druhou čakru aktivuje jasná oranžová barva, která zprostředkovává oživující energii. Podporuje sebeúctu a vzbuzuje radost ze smyslových požitků.
Účinky vůní
Ylang je jedno z nejznámějších afrodiziak. Otvírá se smyslovému vnímání. Jeho sladká vůně dává pocit bezpečí. Nahromaděné a zadržované emoce se rozplynou.
Santal: používá se na zlepšení sexuality. Povzbuzuje fantazii a probouzí radost z činnosti.
Olej - směs pro intimní atmosféru - přírodní éterický olej

Účinky drahokamů: 

Karneol: Spojuje tě s krásou a tvořivou silou země. Pomáhá prožívat každý okamžik a posiluje koncentraci.

 

 

Měsíční kámen: otvírá vlastní bohatství pocitů. Zbavuje strachu a působí harmonicky na citovou rovnováhu. V tělesné rovině podporuje čištění mízního systému a u žen vyváženost hormonálního hospodářství.