1. ČAKRA – Maladhara ( kořenová nebo základní čakra )

17.04.2011 19:47

Barva: červená

Části těla: všechno pevné - tzn. kosti, zuby, páteř, nehty, tlusté střevo, prostata, tvorba krve, stavba buněk, konečník

Drahokamy: achát, krvavý jaspis, granát, červený korál, rubín

Element : Země

Smyslová funkce : čich

Symbol: lotos se 4 okvětními lístky

Tón: C

Umístění: nachází se v oblasti mezi konečníkem a genitáliemi, je spojena s pánevním pletencem, otevírá se dolů

Vlastnosti: emoce-síla prosadit se, radost ze života, zodpovědnost za sebe, chuť útočit, nový začátek, výdrž, smyslové prožitky, sexuální síla.

Vyživuje: tlusté střevo a pohybový aparát

Vůně:cedr, hřebíček

Základní princip: tělesná vůle - být

Žláza: nadledvinky


Základní čakra nás spojuje s fyzickým světem. Dává sílu prosadit se a vytrvat.Převádí kosmické energie na tělesno-pozemskou rovinu, zároveň proudí touto čakrou energie
Země do celého našeho systému. Působí na  budování existence, materiální zabezpečení a uchování si vlastního druhu rodiny. První čakra je životně důležitý základ a pramen vitální síly pro vyšší čakry. Poskytuje nám pevnou půdu pod nohama, na které si můžeme stavět náš život. První čakra by měla být v rovnováze se sedmou čakrou, abychom si udrželi svou vnitřní rovnováhu. Pokud čakra je otevřená a harmonicky funguje, zažíváme hluboké spojení se Zemí a jejími tvory, vitalitu, spokojenost,stabilitu a vnitřní sílu. Naopak při zablokování nebo uzavření čakry je tělesná konstrukce slabá a máme málo duševní síly.
Harmonická funkce
Je -li první čakra otevřená s a harmonicky funguje, zažíváš hluboké osobní spojení se Zemí a jejími tvory, spokojenost, vitalitu, stabilní a vnitřní sílu. Cítíš se být zařazen do přirozeného běhu života. Zažíváš zemi, kde můžeš dostat všeho co je zapotřebí - jídlo, bezpečí, ochranu.... Tím se otvíráš Zemi a vše co se ti dostává přijímáš s vděčností.
Disharmonická funkce
Při jednostranné dominaci nebo chybné funkci této čakry krouží tvé myšlení jen kolem materiálního vlastnictví a jistoty , stejně jako kolem smyslových požitků ... jídla, alkoholu, sexu. To co se ti líbí chceš také vlastnit, aniž by jsi přemýšlel/a o následcích. Zároveň ti může být velmi zatěžko otevřeně brát i dávat. Neschopnost něčeho se vzdát je nezřídka vyjádřena ve formě zácpy a tloušťky. V extrémních případech jednáš předrážděně a hněvivě, zuřivě či agresivně. Nesmírné prosazování vlastních přání je také tvou doménou.
Nedostatečná funkce
Při zablokované nebo uzavřené základní čakře je tvoje tělesná konzistence slabá a máš málo duševní i fyzické síly na překonání čehokoliv. Mnoho věcí ti v životě dle starosti. Možná máš také pocit, že ztrácíš půdu pod nohama.
Řeč těla:
Základní čakra je umístěna v oblasti křížové kosti, kostrče, konečníku, moč.měchýře, a pohlavního otvoru. Když se někdo necítí bezpečně nebo pociťuje úzkost, je běžné, že si tuto oblast chrání rukama nebo nohama. Obtočené nohy kolem sebe značí hlubokou nejistotu a nedostatek sebedůvěry. Tito lidé mají často obranné postavení, odmítají nové myšlenky, které by jim mohli otřást jejich vratkým životem. Nevyrovnanost také můžete vidět u lidí, kteří nejsou schopni klidně stát nebo posedět. Je to výraz jejich pocitu, že neumějí pevně stát na zemi. také oblasti, kde se v těle nadměrně ukládá tuk, vyjadřuje potřebu ochrany v těchto místech. Velký zadek znamená přání být ochraňován v bezpečí, silné nohy (hlavně u žen) slouží jako zátěž někomu, kdo tu ve skutečnosti nechce být a odráží nejistotu a přecitlivělost.
Nemoci spojené se základní čakrou
Zácpa, hemeroidy, zánět tlustého střeva, průjem, chladné neprokrvené prsty u nohou a rukou, frekvence močení, zánět močového měchýře, osteartróza kyčelního kloubu, ledvinové kameny, hypertenze, hypotenze, impotence, vrozené deformace chodidel

Možnosti čištění a aktivování základní čakry
Pozorováním rudého vycházejícího nebo zapadajícího slunce.
Účinky zvuků

je vhodná monotónní hudba se silným zdůrazňovaným rytmem.
Účinky barev

aktivuje se jasně svítící červenou barvou
Účinky vůní
Hřebíček - olej hřebíčku pomáhá při uvolňování nahromaděné energie v základní čakře. Podporuje schopnost uvolňovat všechny úzkostně struktury vzniklé z ochrany a bezpečnosti, a otevřít se tak čerstvým energiím.  
Cedr - vůně cedru spojuje se zemitými silami a podstatou přírody, dodává klid a bezpečí
Olej - harmonizující směs - přírodní éterický olej

Účinky drahokamů 

Achát - podporuje vážnost, pevnost, vyrovnanost, pomáhá rozpouštět záporné emoce a chrání vnitřní podstatu člověka. Probouzí postoj úcty k vlastnímu tělu a působí stavebně na rozmnožovací orgány. Plátek řezaného achátu s jeskyňkou krystalickou uprostřed, poskytuje rostoucímu životu v tobě bezpečí a ochranu.( ať tělesnému nebo duchovnímu). Dodává důvěru, ulehčuje porod.

Hematit - dává pevnost, sílu, působí stavebně na tělo, mobilizuje skryté síly, pomáhá při stavech slabosti a podporuje uzdravování po nemoci.

 

Krvavý jaspis - zeleno-červený jaspis tě spojuje s elementární silou země. Učí nesobeckosti, skromnosti, posiluje krev, půjčuje vitalitu, stabilitu, trpělivost. Pročišťuje tělo a umožňuje, že si umíme ze síly a klidu vytvořit pocit bezpečí.

 

Granát - dává životní sílu, vůle, úspěch. Povzbuzuje sexualitu. Pomáhá při nemoci pohlavních orgánů, posiluje krevní oběh.

 

Červený korál - dodává životní sílu a energii, podporuje tvorbu krve,dává stabilitu a pružnost.

 

 

Rubín - energie, harmonie mezi tělesnou a duševní láskou, což přináší nové zážitky, čistí pleť